Auktionslistan - Nordhallands Filatelistförening i Kungsbacka
Sida 1 Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 16 söndagen den 27 april 2014 Nr 16-001 16-002 16-003 16-004 16-005 16-006 16-007 16-008 16-009 16-010 16-011 16-012 16-013 16-014 16-015 16-016 16-017 16-018 16-019 16-020 16-021 16-022 16-023 16-024 16-025 16-026 16-027 16-028 16-029 16-030 16-031 16-032 16-033 16-034 16-035 16-036 16-037 16-038 16-039 16-040 16-041 16-042 16-043 16-044 16-045 16-046 16-047 16-048 Beskrivning F 7* Vapentyp II F 7a1* Vapentyp II. Intyg Sjöman F 13a* Provisoriskt frimärke. Prövningsbevis Per Sjöman. F 14Ac* Liggande lejon. Intyg HOW F 14b* Liggande lejon F 19f** Ringtyp t14. Intyg HOW F 44** Ringtyp bp F 70 4-block**. Lilla Riksvapnet, vm krona. Kat.v 240:F 97** + F 98** Påtryck på Gustav V. Kat.v 40:F 155bz** Gustav Vasa F 206* Världspostkongressen F 208* Världspostkongressen F 210* Världspostkongressen F 218** bra centrering och tänder, kat.v 600:F 221* Världspostföreningen F 223* Världspostföreningen F 226-230** Gustav V 70 år. Komplett sats. Kat.v 230:F 233a* Stockholms Slott I. Kat.v 750:F 234A Lützen, 235A, 236 & 237 Postfriska (gummit krackelerat). Kat.värde 645 kr F 240-245* Riksdagen 500 år. Kompl ser (9). Spår av fastsättare. Kat.v 350:F 243 & F 244 Riksdagen 25 öre blå** & 35 öre rödlila**(krackelerat gummi). Kat.värde 140 resp. 250 kr F 258** Bromma. Kat.v 90:F 261CB** Nya Sverige-minnet. Kat.v 275:F 266-268** serie Gustav V 80 år (258 fasts.spår) Kat.värde 3150 kr F 269C** Gustav V profil höger, typ I. F 269CB** Gustav V profil höger, typ I. Kat.v 1100:F 321C** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år. F 321BC** Kungliga Vetenskapsakademien 200 år. Kat.v 1700:F 326-27** Sergel. Sats kompl (4). Kat.v 700:F 326BB** Sergel. Kat.v 250:F 328-329** Bibeln. Sats kompl (4). Kat.v 465:F 330-31** Skansen. Sats kompl (4). Kat.v 370:F 335-36** Sancta Birgitta. Sats kompl (4). Kat.v 600:F 337C** Svanar. Kat.v 1200:F 342-43** Scheele. Sats kompl (4). Kat.v 210:F 344-346** Gustav V 85 år. Sats kompl (5). Kat.v 300:F 344B Gustav V 85 år. 2-par skurna nedtill. V märke med fastsättarspår, H**. Kat.v 150:F 342 BB** C.W.Scheele. Postfriskt par. Kat. värde 60 kr F 351BB* Sv Sjökarta + F 382BB* Gustav V 90 år F 471-475 Stockholmia 55. Kat.värde 180 kr. Postfriskt/ostämplat med krackelerat gummi. F 471BL** Stockholmia 55. Kat.v 180 F 473BL** Stockholmia 55. Kat.v 180:F 475BL** Stockholmia 55. Kat.v 180:F 526Bpl**. Kungl Biblioteket. Kat v 155:F 552BB** Bildsten F L1* Snedcentrerat, några tunna fläckar. Kat.v 600:Lösen T 13 komp med några extra nyanser 21 märke. Kat.v 2365:Diverse ostämplat 1910-1920-tal Svenska häften 16-049 F H9 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300:16-050 F H10 Gustaf V i medaljong. Utan vm. Kat.v 300:16-051 F H16 Gustaf V profil vänster. Kat.v 200:- Utrop 150 400 600 800 300 400 80 20 10 200 50 80 300 150 60 100 30 75 100 40 65 10 35 310 5 75 5 170 90 25 50 40 70 140 25 35 20 8 15 40 20 20 20 15 80 50 400 30 30 30 20 Sida 2 Nr 16-052 16-053 16-054 16-055 16-056 16-057 16-058 16-059 16-060 16-061 16-062 16-063 Beskrivning F H21 Gustav V 70 år. Mycket bra skick. Kat.v 2500:F H80 Alfred Nobel. Kat.v 400:F H484 Förlåt att du fått vänta Cyls 1+Cyls2+neutra. Kat.v 210:F H313 Rabattmärke I F 332 ** Häftet delat mellan par 7 och 8. Kat.v 600:F H337 Rabattmärke IV. Bästa sorten F H359 Rabattmärke VII. Bästa sorten F H386 Rabattmärke X Midsommar. Bästa sorten F SH 26 2601-04 Rt,cyls 2 kn 568700. Trippel F SH 33 2661-64 Rt,cyls 1 kn 025045. Trippel F SH 38 2720-23 Rt,cyls 2, kn 060090. Trippel F Block 15 Birgittajubileet Kn 71451 cyls 1. Kat.v 250:- 16-064 16-065 16-066 16-067 16-068 16-069 16-070 16-071 16-072 16-073 16-074 16-075 16-076 16-077 16-078 16-079 16-080 16-081 16-082 16-083 16-084 16-085 16-086 16-087 16-088 16-089 16-090 16-091 16-092 16-093 16-094 16-095 16-096 16-097 16-098 16-099 16-100 16-101 16-102 16-103 16-104 16-105 16-106 Sverige Stämplat F 2j2 Vapentyp I. Stämplat WADSTENA 13/12 1857. Intyg HOW. Kat.v 4000:F 4a Vapentyp I. Stämplat STOCKHOLM 28/11 18??. Intyg Sjöman F 4a Vapentyp I. Stämplat VÄRNAMO 1856, 4-kantstämpel F 4b Vapentyp I. Stämplat GEFLE 28.5 1856 F 4d Vapentyp I. Stämplat GEFLE 21.12 185? F 4h Vapentyp 1. Stämplat UDDEVALLA 26.3 1858. Intyg Sjöman F 7a1 Vapentyp II. Stämplat CARLSKRONA 23.11 1858 F 7a1 Vapentyp II. Stämplat WADSTENA 1858. Kat.v 1200:-. Prövningsintyg Per Sjöman. F 8c Vapentyp II. Stämplat WADSTENA 16/10 18??. Kat. v 2200:F 9h GÖTHEBORG fyrkant 4,11,18-F 9j CARLSTAD 17,10,1861. Kat.v 250:F 9g Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 7/4 186?. Kat.v 90:F 10d1 Vapentyp II. Stämplat 4-kantstämpel WADSTENA 17/2. Kat.v 275:F 12d Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA. Med igenlagt riss i nedre marginalen. Kat.v. 900:F 12 Vapentyp II. 4-kantstämpel WADSTENA 11/7 18??. Kort tand samt tunna fläckar. Kat.v 850:F 12 Vapentyp II. Stämplat STOCKHOLM 8.10 1861 F 12 Vapentyp II. Stämplat MALMÖ 10.2 1865 F 12d Vapentyp II. Stämplat GEFLE 18.12 1862. Nyansintyg HOW F 18b Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 19/9 1879. Kt + övre va hörnet vikt. Kat.v 6000:F 19c Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 16/3 1874. Kat.v 170:F 21n Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/10 1875. Nyansintyg HOW. F 21 PITEÅ 24,5,1894 prakt? Kat.v 250:F 22e STOCKHOLM NORR 16,12,1875. Kat.v 70:F 24h Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 2/8 1876. Kt vä marg. Kat.v 350:F 24d Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 6/11 1874. Nedre ht lätt vikt. Kat.v 350:F 25 e2 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 1/5 1874. Starkt förskjuten perf. Kat.v 250:F 25 Ringtyp 30 öre stämplad. Kat.värde 90 kr. Stämplat ESKILSTUNA 2.1.1876 F 25e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/12 1973. Kt övre. Kat.v 90:F 26e Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 17/8 1877. Vikta tänder, ktt. Del av blå stämpel. Kat.v 400:F 27 Ringtyp p14. Stämplat WADSTENA 9/3 1877. Nedre höger hörn rep. Kat.v 750:F 28c GÖTEBORG 18,7,1881 Nyans Pelor. Kat.v 600:F 28 Ringtyp 3 öre brun. Kat.värde 50 kr stmp. GÖTEBORG 12.4.1879 F 28b Ringtyp p13. Stämplad WADSTENA 19/8 1978. Prakt. F 30+33 FJELLBACKA 26,5,1885 På klipp F 30e NOR 16,7,1883 st 75+ F 30 CHARLOTTENBERG 1,5,1887 F 31 Ringtyp 6 öre brun stämplat. Kat.värde 40 kr F 32 GREBBESTAD 19,9,1883 F 32c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 10/4 1878. F 33e Stockholm LGL 16,2,1883 F 33d Stämplat STOCKHOLM C 14.6.1881. N 17Prakt + F 33c Karslund 25,8,1884 R/VG F 33e Wexjö 20,8,1885 Prakt/LYX Utrop 250 50 75 80 125 90 90 90 150 150 75 150 500 800 800 800 1400 1100 150 150 500 50 100 30 50 80 50 100 100 100 300 100 50 50 50 150 150 60 12 90 100 150 175 12 200 20 30 15 8 20 30 20 25 25 25 Sida 3 Nr 16-107 16-108 16-109 16-110 16-111 16-112 16-113 16-114 16-115 16-116 16-117 16-118 16-119 16-120 16-121 16-122 16-123 16-124 16-125 16-126 16-127 16-128 16-129 16-130 16-131 16-132 16-133 16-134 16-135 16-136 16-137 16-138 16-139 16-140 16-141 16-142 16-143 16-144 16-145 16-146 16-147 16-148 16-149 16-150 16-151 16-152 16-153 16-154 16-155 16-156 16-157 16-158 16-159 16-160 16-161 16-162 16-163 Beskrivning F 34d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 30/8 1880. Kat.v 240:F 35 Ringtyp t 13. Stämplat BLIDSBERG 7.10.1884. Prakt F 36d Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 22/12 1881. F 38 Stämplat STOCKHOLM PAKET STADEN 23.6.1886 F 38c Ringtyp p13. Stämplat WADSTENA 13/3 1882. Streck på baksidan. F 43 Stockholm PAKET STADEN 30,5,1888. PRAKT F 47f. FALKÖPING 4.7.1891 PRAKT/LYX F 54 LYSEKIL 9,2,1898 LYX F 54 MÖRSIL 9,8,1905 Z J F 54 RUNHÄLLEN 31,10,1902 C U F 54 TODDERÖD 18,10,1907 O Bo. Kat.v 75:F 54 GÖTEBORG-FILIAL 20.7.95 F 55 TANUMSHEDE 30,11,1904 prakt till lyx F 55 Oscar II 15 öre brun. Lyx RUDA 26.7.1909 F 57 QVILLE 16,8,1907 F 57d KÄRINGÖ 14,1,1903 O/BO F 57 d ÖREBRO 27,2,1909 F 58 STRÖMSTAD 22,9,1903 på klipp F 61. Stämplat KARLSTENS FÄSTNING 9,7,1904. Kat.v 400:F 64 vm1 + vm2. Tvåfärgad siffertyp. F 78 vm1 + vm2. Gustav V i medaljong F 104 dragspel. Provisorier F 105-14 Landstorm I nästan alla äktgångna. Kat.v 750:F 134cz Landstorm III F 139b Lilla Riksvapnet. Kat.v 600:F 139 Lilla riksvapnet VENTLINGE 7,12,39 F 142 STOCKHOLM 7 LBR 14,11,23 F 209 Världspostkongressen. Stämplat 14.11 1924 F 233a Stockholm slott I. Kat v 100:F 233a kt Stockholms Slott I. Kat.v 100:F 234-36 Lützen 6.11.32 GII-Adolfsdagen. Kat.v 150:-. På klipp F 265 Nya Sverige. Lyx NORRBO 28.5.38 F 267A Gustav V 80 år 15 öre brun. Lyx GÖTEBORG 28.9.38 F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450:F 267BC Gustav V 80 år. Kat.v 450:F 269CB Gustav V profil höger typ I. Stämplat STOCKHOLM 1 10.6.1939. Kat.v 1600:F 273 Gustaf V 10 öre violett. På klipp. NORRA BJÖRKÖ 30.6.43 F 278 Gustav V 25 öre violett. Prakt HAGFORS 27.7.50 (OBS svart hörntand) F 318CB P H Ling. Kat v 350:F 320 BC Kungl Vetenskapsakademien. Stämplat KARLSHAMN 10.6.1939. Kat v 2200:F 328 Bibeln. Lyx/prakt STÖCKEBY 6.12.41 F 332BC Stockholms slott II. Stämplat KRISTIANSTAD 5.8 1945 F 332BB Stockholms slott II. Katv. 50:F 361 Viktor Rydberg. Rak stämpel LANDSKRONA. På klipp. F 401 Gustaf VI. Lyx SÖDRA ABY 21.12.57 F 404 Gustaf VI. Prakt på klipp BLAIKEN POSTOMB2. 21.8.52 F 566B Prins Eugen. Prakt STJÄRNSUND 2.8.66 F 682A Nobel Selma Lagerlöf. Lyx FINSPÅNG 13.7.70 F 795 Jul. Prakt LAGAN 14.12.72 F 817 vikingaskepp. Prakt SURTE 2. 28.08.79 F 870BB Carl XVI G. Lyx VARBERG2 G 2007.03.21 F 952B Carl XVI. Lyx FALKENBERG 1 16.8.78 F 1005 Uppsala Universitet. Lyx STOCKHOLM 08.02.78 F 1051 Konst. Lyx HISINGS BACKA 11.10.78 F 1122 Rabatt II. Prakt HÄSTVEDA 7.7.81 F 1122 Rabatt II. Lyx LAHOLM 14.10.85 F 1142B 91Karlsson. Lyx JÖNKÖPING 2. 22.12.80 Utrop 100 30 100 100 80 50 50 25 20 20 35 20 25 20 20 20 20 15 50 50 50 50 150 10 60 20 20 300 20 10 40 10 15 45 60 150 13 10 25 200 15 200 10 10 20 12 10 9 10 6 10 13 15 12 8 8 18 Sida 4 Nr 16-164 16-165 16-166 16-167 16-168 16-169 16-170 16-171 16-172 16-173 16-174 16-175 16-176 16-177 16-178 16-179 16-180 16-181 16-182 16-183 16-184 16-185 16-186 16-187 16-188 16-189 16-190 16-191 16-192 16-193 16-194 16-195 16-196 16-197 16-198 16-199 16-200 16-201 16-202 16-203 16-204 16-205 16-206 16-207 16-208 16-209 16-210 16-211 16-212 16-213 16-214 16-215 16-216 16-217 16-218 16-219 16-220 Beskrivning F 1143 Adamsson. Lyx KÅLLERED 25.2.81 F 1203 Graziella. ÖNSKÖLDSVIK 02.10.89 OBS FELSTAVAT - Sällsynt -endast 9 dagar. Postal 250 kr F 1203 Graziella. GÖTEBORG 11 D NORDSTAN G. Lyx 03.12.90 F 1242 Frukter. Prakt KUNGÄLV 30.12.97 F 1242 Frukter. Lyx KUNGSBACKA LBB 3 06.09.89 F 1243 Par Frukter. Lyx VÅRGÅRDA 13.03.96 F 1287 Europa XIII. Prakt ÄPPELBO 31.3.64 F 1336 par Carl XVI. Prakt KÖPINGEBRO LBB2 08.07.85 F 1395 Storlom. Lyx ENVIKEN 05.04.89 F 1341 Brunkulla. Lyx KUNGÄLV 1 14.11.90 (kkt) F 1341 Brunkulla. Lyx RÅNEÅ 13.1.88 F 1341 Brunkulla. Lyx STOCKHOLM KLARA 6.12.88 F 1361 Brunkulla Prakt FÄRILA 27.01.89 F 1366-1368 Bl.11 Världsungdomsåret 1985. Stämplat KATRINEHOLM 8.11.85. Kat.värde 65 kr F 1371 Spel. 50 öre blå. Lyx BJÖRKETORP 05.08.86 F 1371 Spel. 70 öre gul. Lyx SKÖVDE 22.07.96 F 1386 CarL XVI.Prakt BROAKULLA 3.2.86 F 1442 Läderbagge. Prakt FÄRILA 27.02.91 F 1442 Läderbagge. Prakt YTTERHOGDAL 22.12.91 F 1442 Läderbagge. Prakt TREKANTEN 24.1.91 F 1497 Gråsäl. Lyx STORVIK 11.1.89 F 1543 Hackspett. Prakt DALSJÖFORS 9.10.89 F 1543 Hackspett. Prakt HEDE 27.09.89 F 1556 EuropaXVIII. Prakt VEINGE 7.8.89 F 1604 Carl XVI 2,50. Prakt TÖREBODA 1.2.91 F 1638 Papper. Lyx ENÅNGER 24.02.91 F 1688 Rabatt XIII.Prakt LINNERYD 3.3.92 F 1717 Råbock. Lyx SKELLEFTEHAMN 25.2.92 F 1717 Råbock. Lyx LJUNGBY 14.7.92 F 1717 Råbock. Nära lyx ED 6.8.92 F 1718 Råget. Nära lyx MURJEK 03.03.92 F 1717&1718SX Råbock&Råget Lyx ANGERED 16.06.92 F 1729-1731 Block Europa XXl. Kat.värde 66 kr. Ngt svag stämpel HELSINGBORG 25.06.92 F 1732 EM fotboll. Lyx BREDBYN 04.05.92 F 1748 Patentverket. Prakt NORRKÖPNIG 16.9.92 (något svag) F 1792/1791 Lyx JÖNKÖPING RULL EXP UPF 07.06.24 F 1845B Rosor. Prakt NORRKÖPING 10.10.94 F 2351 Birgitta. Lyx BRASTAD 2003.02.03 F 2506 Björnunge. Lyx GÖTEBORG 136. 2006.01.05 F 2508-2509 Greta Garbo 2005. Stämplat block. Kat.värde 120 kr & Cyl.siffra 2 F 2510-2517 Älskade Mopeder 2007. Souvenirark. Lyxstämplat STURKÖ 2007-02-28. Kat.värde 160 kr F 2523/2524SX Julpost stämplat GÖTEBORG 2005-05-01. Kat.värde 50 kr F 2646/2647SX Svenska träd. Lyx VETLANDA 08.05.30 F 2653 Vill se dig. Lyx SUNDSVALL 12.06.09 F 2643 Ingemar Bergman block23. Superlyx LINKÖPING 2008-02-11. Kat.värde 40 kr F 2698 SUNDBYBERG 2011-01-24 F 2699 VARBERG 2010-10-20 F 2700 VARBERG 2, 2009-02-27 F 2702C VARBERG 2 2009-03-06 F Block 21 VARBERG 2007-05-11 F Block 23 2642 Varberg 2, 2008-11-12. Kat.v 40:F Block 28 2766-67 VARBERG 2011-03-. Kat.v 60:F Block 29 2781-3 VARBERG 2013-04-15. Kat.v 45:F Block 34 VARBERG 2012-05-11. Kat.v 30:F Block SS-7 Sjöräddningen 2592C VARBERG 2, 07.03.22. Kat.v 150:F H 544 2331-38 FALKENBERG 02,10,05 FDC. Kat.v 200:F H 558 2472-75 VARBERG 2, 2005.04.11. Kat.v 125:- Utrop 18 100 20 7 15 8 10 10 10 10 10 15 10 15 20 18 10 8 8 10 10 8 9 10 11 15 8 18 12 12 10 20 15 18 8 15 10 25 15 30 50 15 12 20 25 20 15 20 25 40 20 35 20 20 50 75 40 Sida 5 Nr 16-221 16-222 16-223 16-224 16-225 16-226 16-227 16-228 16-229 16-230 16-231 16-232 16-233 16-234 16-235 Beskrivning F H 429 VARBERG 12,11,97 Cyls 1. Kat.v 180:F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45:F HA 11RH Stockholm PFA 28,2,66. Kat.v 45:F HBL ur H 549. Stämplat VARBERG 2, 2003-10-23. Kat.v 130:SS-8 Mode VARBERG 2, 2007-09-29 Första dagen. Kat.v 150:SS-13 Mustang VARBERG 2, 2009-01-29. Kat.v 150:F Tj 1 JÖRLANDA 12,1,1882. Kat.v 400:F Tj 11 GREBBESTAD 17,5,1898 bruten v hörntand. Kat.v 80:F Tj 11 ORREKLÄPP 11,5,1915 tyvärr 180 ° +50,00. Kat.v 50:F Tj 13Ac LULEÅ 10,11,1890 F Tj 16B SOLLEFTEÅ 7,12,1909 PRAKT F Tj 21 Åkersberg 29,5,1893 B/U. Kat.v 45:F Tj 23 BACKAMO 8,7,1895 1 F L 5b UTTERSBERG 18,12,1878 PRAKT. Kat.v 300:L 17c Rödlila hörnstämpel normalcentrering. Kat.v 225:- 16-236 16-237 16-238 16-239 16-240 16-241 16-242 16-243 16-244 16-245 16-246 16-247 16-248 16-249 16-250 16-251 16-252 16-253 16-254 16-255 16-256 16-257 16-258 16-259 16-260 16-261 16-262 16-263 16-264 16-265 16-266 16-267 16-268 16-269 16-270 16-271 16-272 16-273 16-274 16-275 Norden Danmark. F 315 på brevkort till Sverige. Stämplat KÖBENHAVN 3.4.49 Dansk Luftpostsamler Forening Danmark. F 201-212 Postverket 300 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 660:Danmark. F 246-255 Christian X 60 år. Kompl serie stämplad. Kat.v 400:Danmark. F 1168-71 Bl 9 Margrete 25 års jub. Kat.v 45:Danmark. BruksFDC Facit 582, 585, 587 Danmark. BruksFDC Facit 583-4, 586 Danmark. BruksFDC Facit 583b det svåra FDC:t. Kat.v 10:Danmark. BruksFDC Facit 586 det svåra FDC:t. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 594-6. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 597. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 611-12. Kat.v 25:Danmark. BruksFDC Facit 613. Kat.v 20:Danmark. BruksFDC Facit 646, 650-1. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 646. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 647-9. Kat.v 20:Danmark. F Bl 99. Nordia 2012. Stämplat 3.11.2012. Kat.v 60:Danmark. BruksFDC Facit 649. Kat.v 10:Danmark. BruksFDC Facit 673, 677. Kat.v 40:Danmark. BruksFDC Facit 674-76. Kat.v 50:Danmark. BruksFDC Facit 681, 684. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 682-83. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 735. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 735-6 dom svåra FDC:na. Kat.v 45:Danmark. BruksFDC Facit 736. Kat.v 15:Danmark. BruksFDC Facit 743-46. Kat.v 30:Danmark. BruksFDC Facit 748, 749, 750 det svåra FDC:t. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit 778, 782 det svåra FDC:t. Kat.v 50:Danmark. BruksFDC Facit 801, 802,5 06 det svåra FDC:t. Kat.v 60:Danmark. BruksFDC Facit H 47 det svåra FDC:t. Kat.v 75:Danmark. BruksFDC Facit HA 17 det svåra FDC:t Danmark. Hafnia singel Danmark. 11 postfriska serier. Kat.värde 177 kr. Danmark. 12 vackra stämplar Fredrik och Margret Grönland. F 169-71 Konst 1 Bl I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 70:Grönland. F 178 Bl 2 Hafnia 87. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 25:Grönland. F 211-16 Bl 3 Sälar. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 160:Grönland. F 236-37 Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Maniitsoq. Kat.v 120:Grönland. F 236-37 Bl 4 Röda kors och Scoutrörelsen. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 120:Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat. v 140:Grönland. F 243 Bl 5 Team Grönland. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 140:- Utrop 65 15 15 50 55 55 15 20 20 20 10 20 20 100 50 10 65 40 20 5 5 5 8 10 7 10 8 25 25 10 30 6 13 15 10 10 7 12 7 10 15 14 15 20 10 10 45 30 30 12 60 60 40 60 60 Sida 6 Nr 16-276 16-277 16-278 16-279 16-280 16-281 16-282 16-283 16-284 16-285 16-286 16-287 16-288 16-289 16-290 16-291 16-292 16-293 16-294 16-295 16-296 16-297 16-298 16-299 16-300 16-301 16-302 16-303 16-304 16-305 16-306 16-307 16-308 16-309 16-310 16-311 16-312 16-313 16-314 16-315 16-316 16-317 16-318 16-319 16-320 16-321 16-322 16-323 16-324 16-325 16-326 16-327 16-328 16-329 16-330 16-331 16-332 Beskrivning Grönland. F 264-72 Bl 6-8 komp.serie nr 63872 05,05,95. Kat.v 225:Grönland. F 270-71 Bl 8 Danmarks befrielse 50 år 3dje blocket. Kat.v 50:Grönland. F 273 Bl 9 Grönlands flagga 10 år. Stämplat. Kat.v 120:Grönland. F 284-86 HBL 1 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100:Grönland. F 284-86 HBL 2 Arktiska orkideer II. Stämplat. Kat.v 100:Grönland. F 287-92 Bl 10 Valar I Tasiilaq 9,11,12. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 85:Grönland. F 294 Bl 11 Grönlands handikappförening. Stämplat Sisumiut. Kat.v 80:Grönland. F 312 Konst I. Stämplat. Kat.v 45:Grönland. F 336 l 16 Grönlands nationalmuseum & arkiv. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60:Grönland. F 339-42 Bl 17 Arktiska vikingar I. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 347-50 Bl 18 Arktiska vikingar. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 394-5 Bl 29 Grönlandsexp. 1902-04. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 80:Grönland. F 471-3 Samtida konst nom 22 dkr. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 53:Grönland. F 474 PAKKE-Portot 100 år. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 240:Grönland. F 488-89 Bl 54 Nordiskmytologi III. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 37:Grönland. F 491 Bl 54 Tuberkolosens bekämpande. Stämplat Tasiilaq. Kat.v 60:Grönland. F 536 Bl 68 Gr teknade serier II. Stämplat Aastaat. Kat.v 50:Grönland. F 540-1 Bl 69 Grönlandsexp. VIII. Stämplat Upernavik. Kat.v 75:Grönland. F H 10 331-34 Fjällugglor. Kat.v 180:Grönland. F H 12 356-57 Arv och kultur. Kat.v 150:Grönland. F H 14 366-67 Arv och kultur II. Kat.v 160:Grönland. F H 16 381-84 Skepp. Kat.v 140:Grönland. F H 3 201-2,234-2 232 v² ingår med 1 ex. Stämplat Ammassalik. Kat.v 600:Grönland. F H 5 297-98 Julmärke 1996. Kat.v 240:Grönland. F HA 1287,288,290 HA 1. Stämplat Nuuk. Kat.v 70:Grönland. F P 9 Pakke-porto 20 öre röd. Kat.v 180:Färöarna. F 414-16 B l 12 Vikingar på atlantseglats. Kat.v 45:Färöarna. F 435 Dvärgfalk. Kat.v 75:Finland. F 238 + 154 på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI 4.3.41 Finland. F 529 på brev till Sverige. Stämplat HELSINKI 7.10.60 Finland. F 1351 Gulbrämad dykae Mikken 12,3,07. Kat.v 90:Finland. F 1478-82 Bl 23 Sommarnattens fåglar. Kat.v 60:Finland. F 1769-70 Bl 39 Finska frimärket 150 år. Kat.v 150:Finland. F 1829-30 Int. Polaråret 2007-2008. Kat.v 30:Finland. F 1917-22 H 77 Konst på frimärke. Kat.v 72:Finland. F 442 Frimärksutställningen. Kat.v 150:Finland. F 828-29 Europa XII **. Kat.v 115:Finland. F 962-69 H 7 ** Finsk sedeltryckning. Kat.v 60:Åland. F 219-22 HBL ur H 14 Landskapsmålning. Kat.v 48:Åland. F 264 Foglö 3,8,06. Kat.v 30:Åland. F 349 Personligt frimärke ost + stämp.Kat.v 40:Åland 1998 Aktiv Ungdom. Häfte F.136-139** kat.värde 80 kr. Åland. 67 st äldre FDC Island. F 1177a,b,1179 Julmärken 2006 självhäftande. Kat.v 60:Island. F 1247-48 Bl 58 Bevara glaciärerna. Kat.v 40:Island. F 1259-62 Luftfart på Island. Kat.v 84:Island. F 1290-93 Renoveringstrålare. Kat.v 64:Island. F 1299 Bl 64 Word EXPO 2010 Shanghai Island. F 1308-09 Bl 65 Int året för biomångfald Island. F 1314-20 Fåglar WWF 50 år. Kat.v 80:Island. F 1321-22 Sälar II. Kat.v 40:Island. F 261 * svagt märke efter fastsättare. Kat.v 200:Island. F 302, 304** Yrken ock vyer. Kat.v 205:Island. F 377 på brev till Sverige. Stämplat REYKJAVIK 6.12.60 Island. F 281-287** kompl. Kat.v. 700:Island. F 94* kt. Två Kungar. Kat.v 850:Island Frimärkets Dag 1986 F.697 ** kat.värde 45 kr & Island 1987 F.709 ** kat.värde 50 kr Utrop 125 20 50 50 50 30 30 20 25 35 30 40 27 130 20 30 30 35 80 70 75 70 200 100 35 80 20 35 10 10 50 30 70 13 35 50 40 25 20 15 20 16 100 30 20 40 45 13 18 50 25 75 75 10 100 50 20 Sida 7 Nr 16-333 16-334 16-335 16-336 16-337 16-338 16-339 16-340 16-341 16-342 16-343 16-344 16-345 16-346 16-347 16-348 16-349 16-350 16-351 16-352 16-353 16-354 16-355 16-356 16-357 16-358 16-359 16-360 16-361 16-362 16-363 16-364 16-365 16-366 16-367 16-368 16-369 16-370 16-371 16-372 16-373 16-374 16-375 16-376 16-377 16-378 16-379 16-380 16-381 16-382 16-383 16-384 16-385 16-386 Beskrivning Island 1992 Europa XXXIII. Två block stämplat och ostämplat. Kat.värde 60 kr resp.120 kr Norge. F 264. För norska legionen. Stämplat. Kat.v 850:Norge. F 297** par med kantremsa höger. "V"-Märken. Kat.v 650:Norge. F 13 bättre märken 1182,1300,1514,1673-6,1680-1. Kat.v 145:Norge. F 1247 Isbjörn OSLO 01,04,96 LYX Norge. F 1322 BB Egersund 09-11-05 Norge. F 1488-9 HBL ur H 126 Kongsvinger 31,1,11 Norge. F 17 * märke efter fastsättare. Kat.v 90:Norge. F 1731 Flisa 04,05,10 Norge. F 1740-42 hörnstämplar högvalörer. Kat.v 70:Norge. F 19c utan gummi. Kat.v 125:Norge. F 24a. Kat.v 100:Norge. F 28 12 öre. Kat.v 200:Norge. F 477-81 **. Kat.v 100:Norge. F 52 Ramhöjd 20 mm krakelerat gummi. Kat.v 475:Norge. F 980 Birkeland 9,1,87 Norge. F Bl 25 1473-78 Fotboll Porsgrunn 10,7,03 nom 42 nkr Norge. F Bl 3 851-54 Norvex 80 Norge. F Bl 32 Porsgrunn 27,10,05 Prinsesse Ingrid Norge. F Bl 38 1632-34 Grenland 29,6,07 Norge. F Bl 4 Björnson blocket ost. Kat.v 200:Norge. F Bl 40 1677-78 Nordisk mytologi 28,6,10 Norge. F Bl 42 1708-10 Polarregion Vika 28,6,10 Norge. F Bl 43 1719-20 Astronomi Vika 28,6,10 nom 22 nkr. Kat.v 55:Norge. F Bl 44 1746 Kongsvinger 31,1,11 PRAKT Norge. F Bl 5 965-68 Arbetsliv I Norge. F Bl 8 1012-15 Arbetsliv III Nesbyn 18,1,91 Norge. F Block 3 Oslo Sentrum 14,6,80. Kat.v 45:Norge. F Block 35Norden mytologi. Kat.v 40:Norge. F Block 45 Fjersynet 50 år. Kat.v 35:Norge. F H 93b 1262-69 Nesbyn 13,11,96 Posten 350 år. Kat.v 100:Norge. F H 96b 1288-95 Nesbyn 12,7,97 Posten 350 år. Kat.v 100:Norge. F Tj 87 Steinkjer 1,8,1964 17 Norge. F1702-3, 1717-18 Norge. Lite äldre Norge. FDC F377-79 Värdspostföreningen 75 år. Kat.v 260:Norge. F Block 36 100 år i arktis 1611-13. Kat.v 85:Norge. Brevkort med tilläggsfrankerin 347 Norge. FDC 1,4,58 Hakonbruks NORGE F669-670 Block1**. Posthornsfrimerker 100 år.Kat.värde 60 kr (Norges första frimärksblock) Norge. F 425-428**. OSLO-NORWEX. Kat.värde 400 kr Norge. F 301 på brev till Sverige. Stämplat SÖRLANDSBANEN 12.11.41. Öppnat av "Oberkommando der Wehrmacht" Övriga Världen Belgien. Mi 912* ug. Kat.v € 35:Bulgarien. Mi BL54**. Stockholmia 74. Kat.v €7:Frankrike. Mi 1231 REK luftpost till Sverige Gibraltar. Mi Bl35 Kat.v. € 7:Gibraltar. Mi Bl Flygplan Block 33. Kat.v € 6:Gibraltar. Mi blommor722-26 Kat.v.€ 6:GUERNSEY 1971 Mi 54-57** € 9,5. Thomas de la rue HONGKONG Utställningsbrev Pacific '97 World Philatelic Exhibition. Italien. Mi 835-836* ug. Kompl serie. Kat.v € 135:Italien. Mi 799**. Kat.v € 26:Kina-folder med ostämplade frimärken 1949-1994 Kina (China). "Dalian Today". Mapp med 10 postfriska block + några lösa märken. Utrop 40 50 65 20 25 20 25 20 20 20 15 20 40 25 100 15 40 20 10 40 50 20 20 22 25 20 20 25 20 20 30 30 20 15 10 100 50 20 8 16 95 10 30 10 10 20 20 20 15 10 100 20 15 10 Sida 8 Nr 16-387 16-388 16-389 16-390 16-391 16-392 16-393 16-394 16-395 16-396 16-397 16-398 16-399 16-400 16-401 16-402 16-403 16-404 16-405 16-406 16-407 16-408 16-409 16-410 16-411 16-412 16-413 16-414 16-415 16-416 16-417 16-418 16-419 16-420 16-421 16-426 16-427 16-428 16-429 16-430 16-431 16-432 16-433 16-434 Beskrivning Utrop Kina (China): Mi 2562-2563 / USA Mi 2504-250. Samutgivning 1994 10 Kina 1980 (China). 8 postfriska märken. Kat. värde Mi € 80/ Mi 1565-1568 & 1577-1580 175 Lettland. Första serien. Mi 305-312**. Postfriskt. €18 30 Lettland. Andra serien. Mi 313-316**. Postfriskt. € 10 18 Lettland. Tredje serien. Mi 317-322**. Postfriskt. € 4,00 10 Lettland. Fjärde serien. Mi 323-325**. Postfriskt. € 4,50 12 Lettland. Femte serien. Mi 326-334. Postfriskt. € 5,50 16 Liechtenstein. Mi block 478-79,762,756 10 Litauen: De två första serierna 1990. Mi 457-464**. Postfriskt € 5. 15 Paraguay. Mi 3008.3015 Schack stämplat. Kat.v €14:10 Sovjetunionen. Mi 4020-4025 (OS i München) + Mi 4581-4586 (måleri) + BL119** 10 Spanien. Mi block 163 Kat.v. 1,80€ stämplad 8 Tyskland. Landespost in Belgien. Mi 1-4 på REK-brev till Berlin. Stämplat BRÜSSEL 15.3.15. 15 Tyskland. Saargebiet. Mi 181 (2 st), 183 (2 st) 186 på brev till Sverige. Stämplat SAARBRUGGE 1935 15 BRD. Frimärksutställning IBRA München 1973 Michel 766-767** Block 9, € 4,50 15 DDR. Block.Konstverk från Gröna Valvet i Dresden Mi 2905-2908. € 5 15 DDR. Block Leksaker. Mi 2661-2666 .€ 9 24 DDR.Block. Berlin 750 år. Mi 3076. € 2,50 & DDR.Block. Berlin 750 år. Mi 3078. € 2,50 15 BRD. XIX World Congress UPU 1984 Michel 1215-1217** Block 9, € 4,50 15 USA. Frimmärksutställning USA Ameripex 86. Michel 1783-1786. Kat.värde € 3,40 15 USA. Postfrisk årssats 1977 40 USA. Postfrisk årssats 1978 40 USA. Postfrisk årssats 1979 40 USA. Postfrisk årssats 1980 40 USA. Postfrisk årssats 1981 40 USA. Postfrisk årssats 1987 60 USA. Postfrisk årssats 1986 60 USA. Postfrisk årssats 1984 50 Österrike. W A Mozart 200-års dödsdag. Mi2021-2022** Block 10 10 Österrike. Frimärksutställningen" WIPA 1981" Mi 1629 & 1662** 20 Berlin 1969-1975 ostpl. Fåtal märken monterat på lösa förtrycksblad 50 Berlin 1961-1975 stpl. Fåtal märken monterade på lösa förtrycksblad 100 Berlin 1950-1958 troligen**, välbesatt på lösa förtrycksblad. Kat.v ca €325:500 BRD 1959-1968 troligen**, välbezatt på lösa förtrycksblad. Kat v ca € 35:50 Berlin 1948-1961 stämplat. Ganska välbesatt på lösa förtrycksblad. (billigare övertr, Göthe 20, 30 pf, Berlins filharm, Frim Dag, alla klockor t.v. m.m.). Kat v ca € 500:600 Liten post med BRD + Öst-Berlin **/*. Kat.v ca €65:50 Berlin, årgång 1973**. Kat.v ca € 20:40 Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD 1950-1971 stämplat relativt välbesatt blandad kval, 1962-1969** ganska välbesatt, 1969-1971** glest besatt 700 Tyskland. Lindner Falzlos album med BRD 1972-1975 stämplat relativt välbesatt samt BRD 1972-1975** besatt till ca 50% 200 Danmark. F 396 + 350 + 401 på REK-brev till Sverige. 15 Danmark. F 262 (2 st) på brev till Sverige. Stämplat DALUFO Jubilaeumsudstilling 2.4.49 10 Island. F 379 + 380 (2 2-strip) på REK-brev till Sverige. FDC-stämplade. 15 Island. F 359 + 376 på brev till Sverige. 15 Isle of Man. Album där 26 sidor är välfyllda. Mest ostämplat material. 300 Jersey Channel Islands. Mi 2 på brev. Stämplat 1.4.41 (FDC). Kat.v minst € 9:15 Jersey Channel Islands. Mi 1 på brev. Stämplat 29 jan 42 (FDC). Kat.v minst € 10:15 Schweiz. REK-brev till Sverige. Stämplat "Geneve 2.5.1947 Maiden voyage Switzerland-USA" 10 Kina (China). Många kompletta stämplade serier, från Mi 57-59 till Mi 958-963 300 16-435 16-436 16-437 16-438 Cinderella F 85 (Medaljong). Skyddsperforerat ASEA (A18), på brev från Norrköping. Stämplat 17 olika lokalpost VÄXJÖ COUNTRY MAIL, m.m., stämplade Lokalpost ARVIKA, SÄVSJÖ, KALMAR, OCKELBO, ÅMÅL, BORÅS. 8 olika Lokalpost MULLSJÖ, ÅMÅL, LIDKÖPING, VISBY, VÄXJÖ m.m. 11 olika 16-422 16-423 16-424 16-425 10 40 60 70 Sida 9 Nr 16-439 16-440 16-441 16-442 Beskrivning Lokalpost 22 olika, blandade orter Lokalpost BORÅS Turistporto häfte HTU3. Kat.v 160:Insticksalbum med samling POSTSKOLAN. 60 olika märken + 5-strip, totalt 360 märken. 16-443 16-444 16-445 16-446 16-447 16-448 16-449 16-450 16-451 16-452 16-453 16-454 16-455 16-456 16-457 16-458 16-459 16-460 16-461 16-462 16-463 16-464 16-465 16-466 16-467 16-468 16-469 16-470 16-471 16-472 16-473 16-474 16-475 16-476 16-477 16-478 16-479 16-480 16-481 16-482 16-483 16-484 16-485 16-486 16-487 16-488 16-489 16-490 16-491 16-492 16-493 Vykort Parti från ALINGSÅS. Postgånget med frankering medaljong Nolhaga vid ALINGSÅS. Ej frankerat, adress skriven. Hälsning från ARVIKA. Brandstationen, Tivoliviken. Skrivet ej postat BASKARP. Aktb. Svenska Naxos. Stämplat BASKARP på OII BORÅS. Villastaden. Frankerat med OII BORÅS. Asplyckan och Kungsgatan. Skrivet men ej postat. ED. Kyrkan och prästgården. Skrivet men ej postat. ED. 2 s/v kort, gamlaformatet: Prästgården & Turisthotellet. Skrivna men inte postgångna ENKÖPING Kyrkan & Kyrkogatan. Från Sveriges städer. Gamla formatet. Färg. Skrivet. ENKÖPING Romberga 4-bildskort i färg. Förlag ECC Johanneshov. Ej postgånget. Falkenberg Tullbron. Postgånget FALKÖPING. Torget. Med torghandel. Ej postgånget FALUN. Kungl. Dalregementets kaserner FREDSBERG. Prästgården. Ej postgånget GEFLE. Stadsträdgården. Skrivet men ej postat. Grebbestad 7,4,58 Solglimtar vid Sövall GRÄNGESBERG. Nya elektriska maskinhuset och handels. Frankerat OII GRYTHYTTEHED. Frankerat GRYTHYTTEHED 23.7.1903 på OII. GÖTEBORG. Torslanda flygplats, 2 st A6-kort GÖTEBORG Kungssportsplatsen. 2 kort ett s/v & ett färg.Förlag Jolin & Wilkenson GÖTEBORG. Börsen. Många gamla bilar utanför. Postgånget. GÖTEBORG. Emely Wijks stiftelse. Gammal bil i förgrunden. Postgånget GÖTEBORG. Liseberg, Stora Scenen. Luftakrobater. Ej postgånget. GÖTENE. Nya Folkskolan. Skrivet men ej postat. HALLAND 3 nya kort: Getteröns småbåtshamn, Getterön rest. Kattegatt, Väderkvarn (handkolorerat). HALLAND STF. Svenska Turisföreningens ask med 56 bilder (2 saknas) hallandsbilder. HALLAND TÅNGABERG Kråkeredsbryggan. Gamla formatet s/v. Postgånget. Halmstad 6,7,47 Tivoliparken HALSBERG. Gatumiljö med människor. Stämplat PKXP 47B på OII 15.11.1902 Hamburgsund från Tullboden använt HJO. Strandbadet. Stämplat HJO HUSABY kyrka. Nytt kort. Gamla formatet, handkolorerat. Förlag H O Alm, Husaby. HÖGSJÖ Fabrik. Skrivet men ej postat. KARLSBORG. Parti från Vanäs udde. Plundrat. KILAGÅRDEN. Stämplat KÅLLTORP 17.9.1908 på OII KLAGSTORP (Skåne). S/V kort i gamla formatet. Ej postgånget. KLAGSTORP (Skåne). Flygfoto, färg, postgånget 1978. Stämpel "Trelleborg - porten till koninenten" KUNGSBACKA. Torget och kyrkan. Torgdag med många handlare och kunder. Plundrat. KUNGSBACKA 2 Brefkort. Kungsbackagumman och hennes gård Gård, Hjalmar Ericsons Förlag LAGMANSERED. Prästgården. Plundrat. LIDKÖPING. Parti af. Plundrat. LYSEKIL. Sillfiskare LYSEKIL. Kungsgatan MALMÖ Slottsparken. Gamla formatet s/v.Förlag Berndt Johnsson. Ej postgånget. Marstrand södra Hamnen. Postgånget. MORA. Järnvägsbron OLSHAMMAR. Personer i ekor m.m. Stämplat UNDENÄS 28.2.1903 på OII RÅBÄCKS järnvägsstation, Kinnekulle. Från spårsidan. Ej postgånget. SKARA. Gatumiljö med kyrkan i bakgrunden. Stämplat SKARA 30.5.1905 på OII SKARA. Stadshotellet. Gammal bil utanför. Ej postgånget. SKARA. Marumstorget med nya brandstationen. Ej postgånget. Utrop 100 20 80 500 15 15 15 15 15 15 15 12 15 10 15 10 30 15 15 15 15 15 20 10 15 15 10 15 10 80 10 10 15 10 15 10 15 15 15 15 20 15 40 15 15 30 20 10 10 10 15 20 15 15 15 Sida 10 Nr 16-494 16-495 16-496 16-497 16-498 16-499 16-500 16-501 16-502 16-503 16-504 16-505 16-506 16-507 16-508 16-509 16-510 16-511 16-512 16-513 16-514 16-515 16-516 16-517 16-518 16-519 16-520 16-521 16-522 16-523 16-524 16-525 16-526 16-527 16-528 16-529 16-530 16-531 16-532 16-533 16-534 16-535 16-536 16-537 16-538 16-539 16-540 16-541 16-542 16-543 16-544 16-545 16-546 16-547 16-548 16-549 Beskrivning SKARA. Stadshotellet och Hotellträdgården. Ej postgånget. SKÅNE Sju (7) postgångna kort; Lund,Ystad, Torekov, Skåne 3-bild,Kåseberga, Flygfoto,Ängelholm S/V. SKÖFDE. Klagstorp. Skrivet men ej postat. SKÖFDE. Parti från Kyrkparken.Stämplat UNDENÄS 10.9.1906 på OII SOLLEFTEÅ (Eds socken). Österåsens sanatorium. Ej postgånget. SOTEKANALEN 50 år. Med minnepoststämpel. SPORDA Färjeläget Sunnaryd. Gamla formatet s/v. Firma Westin Sporda. Nytt. STOCKHOLM. Grand Hotel och Nationalmuseum STOCKHOLM. Kungl. Slottet. Postgånget STOCKHOLM. Humlegården. Mycket folk. Stämplat TÖREBODA på OII STOCKHOLM. Krukmakaregatan. Postgånget, frankerat OII STOCKHOLM. Östermalmsgatan. Postgånget, frankerat OII SUNDSVALL. Centrum. Reklamkort Brödrene Cloetta, Malmö no 8. Stämplat FALKÖPING 31.12.1909 PÅ OII SÖDERFORS kyrka SÖDRA FOGELÅS. Skola. Stämplat ASKERSUND 26.7.1904 PÅ OII TRANÅS Turisthotellet Furulid. Tranås Pappershandel. Gamla formatet s/v. Postgånget Tylösand Ängelholm 11,7,36 ULTUNA lantbruksinstitutet. Stämplat MÖLLTORP 30.7.190? På OII UNDENÄS. Rosendals egendom (Vgt). Ej postgånget. UPSALA. Prins Gustafs Folkskola. Plundrat. Varberg 19,11,53 Varberg fästning Varberg 19,7,50 LBR A Apelviken Varberg 25,2,52 LBR A Apevikens badstrand, märke saknas Varberg 8,7,50 LBR A Havet i storm VARNHEM. Nydahl. Ej postgånget VAXHOLM, Utsikt över Vaxholm och Tynningö. Gamla formatet s/v utan vit kant postgånget VÄSTERÅS Länsbibliotek och Hallskolan. Pressbyrån. s/v A6. Postgånget. ÅRE. Åreskutan. Toppen. Stämplat LINKÖPING på OII ÄNGELHOLM- Torget, G:a Rådhuset och kyrkan. Handkolorerat.Gamla formatet.Plundrat. ÖREBRO. Choisie. Stämplat PKXP på OII ÖREBRO. Parti från slottsparken.. Stämplat ÖREBRO 9.9.1905 på OII ÖRKELLJUNGA Västersjön. Gamla formatet s/v. Förlag J E Ståhlbrand. Nytt kort. ÖSTRA HUSBY. Parti af. Otto Holmsten diversehandel, Stämplat ÖSTRA HUSBY 13.8.1903 på OII Sveriges väl. Oskar II Godt Nytt År Godt Nytt År. Nr 497 S/S Svecia - S/S Britanna Lasse Åberg. Sju (7) tecknade kort. Älgmotiv. Fem (5) postgångna kort i bra skick Jac Edgren:3 kort Nordisk Konst nr.19 Hasard, 79 Jäkt & 89 Bridge Jac Edgren: 4 kort Nordisk Konst nr.25 Symfoniprogram, 64 Samarbete, 66 Skattsedeln, 167 Badstranden Järnväg: SJ:s lok litt.A/a nr 75 "GÖTA" med minnespoststämpel Stockholm 13.6.1981 Järnväg: Ångloket "GÖTA" SJ:s Jubileumskavalkad med rallaretåg.Specialstämpel SJ 125 år Flickorna Lundgren Skäret oanvänt Glad Påsk. EAS 16141/16143, Postgånget Glad Påsk. GM serie 110 nr 4. Postgånget stämplat LUDVIKA på OII Skottåret 1908 ANNAPURNA 8091-M. Swedish Himalayan Exp. 1981. Med autografer av deltagare. Tyskland. "Der führer und der Duce", bra stämplar Jac Edgren, 13 kort. Nordisk Konst 15, 16, 22, 23, 24, 25,26,28,29,41,43,59,98 7 st Jac Edgren + 2 st Skogsberg + 1 st Norelius 7 st nytt års-kort. Bl.a. årtalen 1903, 1904 och 1905. 3 st påskkort, 3 st midsommarkort och 1 st pingskort 8 st julkort 5 st kartkort "Bertil A" 2 st landskapskort Utrop 15 12 15 15 15 10 10 30 10 15 15 15 15 15 15 10 15 15 15 15 10 10 10 10 15 10 10 15 10 15 15 8 15 25 20 20 20 30 10 18 24 10 10 15 10 10 30 50 75 75 70 50 50 50 40 15 Sida 11 Nr Beskrivning En bunt högtidskort 11x7 cm 16-550 16-551 Brefkort "Frimärksspråket" 16-552 27 st Skogsberg i nästan nytt album. Därav 17 i gamla formatet (9 postgångna), 10 i A4-format, ej postgångna 16-553 16-554 16-555 16-556 16-557 16-558 16-559 16-560 16-561 16-562 16-563 16-564 16-565 16-566 16-567 16-568 16-569 16-570 16-571 16-572 16-573 16-574 16-575 16-576 16-577 16-578 16-579 16-580 16-581 16-582 16-583 16-584 16-585 16-586 16-587 16-588 16-589 16-590 16-591 16-592 16-593 16-594 16-595 16-596 Album med 20 vykort, blandad kvalitet 30 st vykort, mest topografiska, mest Sverige Tre vykortsalbum, från gammalt till nytt Äldre vykortsalbum. Fullsatt med ca 100 kort i hyfsad kvalitet. Topo/gratulation Brev och svenska FDC Brev stämplat med fyrkantstämpel ÖREBRO 27/1 1848? F 9 Vapentyp II på brev. Stämplat WADSTENA 2/6 1866. F 21 Rinjgtyp p14 på brev. StämplaT WADSTENA 28/8 1876 till Fredrikshald. Brev, 2 REK och 2 Postförskott F 52 på brev, stämplat SÖSDALA 6/7 1900 Ca 60 brev och helsaker, mest Sverige F 376-378 (ej BB) på flygpostbrev till Uruguay. FDC-stämplat F 114 (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ 19.1.17. Ankomststämplat SKARA F 107 par (Landstormen I) på brev, stämplat MALMÖ 19.12.17. Ankomststämplat SOCKHOLM 6 F 108 + 111 + 114 (Landstormen I) på Postförskottsbrev. Stämplat STOCKHOLM 1 5.1.17 F 121 (Landstormen II) + F 72 på brev. Ankomststämpel SJÄLEVAD. Kat.v 2500:-. OBS! Kan vara falskt. F 133 (Landstormen III) på brev. Stämplat MALMÖ 22.3.19. Ankomststämplat GÖTEBORG F Tj13A (2+1+1) på Kungörelse sänt till Öfvergrans kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY F Tj13A på Revisions-Berättelse, sänt till Öfvergrans Kyrka, BÅLSTA. Stämplat HÄGGEBY F 234-237 på REK-brev till Spanien. Stämplat STOCKHOLM 6.11.1932 Gustav Adolfs-dagen Div Oscar II + Tvåfärgad siffertyp på brev. Minnespoststämplat STOCKHOLM Kupolen utställningen 3.10.1897 F 238-239 FDC. REK-brev. Kat.v 1250:F 240-245 FDC. REK-brev. Stämplat "Sveriges Riksdag". Kat.v 350:F 240C + 241C + 242C på brev Stämplat SVENSKA SAARBATALJONEN 15.1.1935 till Stockholm. Reva till höger på kuvertet. Kat.v 150:F 145C på kartongstycke. Stämplat RÄMSHYTTAN, Vinter Grand Prix, 22.2.1931. Kat.v 125:F 253 + F 256 på REK-brev stämplat SJÖPOSTEXP 70, 20.2.1938. Kat.v 500:F 246-248C Postverket 300 år på REK-kort stämplat utgivningsdagen F 246-257 Postverket 300 år på 2 st REK-brev, FDC-stämplade diameter 25 mm. Kat.v 500:F 258 Bromma. FDC. Kat.v 100:F 259-260 Emanuel Swedenborg. FDC. Kat.v 100:F 261-265 Nya Sverige-minnet. FDC Delaware. REK-brev. Kat.v 125:F 266-268A Gustaf V 80 år. FDC vinjett 4. REK-brev F 1679 x 2 på REK-BREV stämplat HÖRBY 14.11.95 4 brev stämplade i DALSKOG, MELLERUD, NOL och SÄFVE F 266A + 267A + 268 på REK-brev. FDC-stämplat STOCKHOLM F 259-260 på REK-brev. FDC-stämplat. P H Ling F 320-323 på REK-brev. FDC-stämplat. Kungl. Vetenskapsakademien Tre brev stämplade VADSTENA. Tjänstebrev (1866), fyrkanststämpel 12 öre vapen (1861) F 1339-1340 Levande Natur på två brev. Färgpartier!! Lösenbelagt brev, vägrat utlösen Brevkort (Svar) från TYSKLAND med svensk frankering stämplad BERLIN Qvitto på inlämnad rek försändelse Göteborg 2,4,1897 F 240C 4-block på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET 10.1.1935 (FDC) F 241C på brev. Stämplat STOCKHOLM RIKSDAGSHUSET 10.1.1935 (FDC) F 240-245 REK-brev. Stämplat ARBOGA 13.1.1935 Riksdagens 500-årsjubileum Svensk nominalvara 16-597 Årssats Svenska Frimärken 1986. Nominellt 127:16-598 Årssats Svenska Frimärken 1986. Nominellt 127:16-599 Årssats Svenska Frimärken 1987. Nominellt 145:- Utrop 50 10 125 100 40 200 300 40 100 100 20 30 20 10 30 30 40 25 30 20 20 30 25 100 50 15 15 50 20 50 10 10 15 10 12 10 10 10 15 100 50 30 30 20 15 20 30 50 50 70 Sida 12 Nr 16-600 16-601 16-602 16-603 16-604 16-605 16-606 16-607 16-608 16-609 16-610 16-611 16-612 16-613 16-614 16-615 16-616 16-617 16-618 16-619 16-620 Beskrivning Ett parti häften, nominellt 553:-. Blandade valörer. Visirpärm med postfriska häften Sverige. Nominellt 830:Visirpärm med svenskt ostämplat 1950-1981. Nominellt 965:Diverse svenska häften, nominellt 600:Diverse svenska häften, nominellt 600:F H387, Svenska konstnärer i Paris. 2 häften Diverse svenska häften, nominellt 380:Svenska postfriska lösa märken. Nominellt 590:-. Små valörer Svensk nominalvara, lösa äldre + moderna häften. Kat.v 710:Diverse svenska block**. Kat.v 925:-. Nominellt 123,60. Stockholmia 74 häften + FDC. Nominellt 140:Svenska häften + lösa märken**. Nominellt ca 450:Album med ostämplat lågvalörer. Nominellt ca 500:Två stycken Block** + 8 lösa rabattmärken**. Nominellt 112:6 st Rabattmärke II + liten lot **, nom ca 55:Litet album 8 blad med postfriskt Sverige, nominellt 320:- + lite stämplat Sverige Litet album med svenska häften. Nominellt 690:Litet album med svenska häften, nominellt 488:Litet album med svenska häften, nominellt 350:Svensk årssats 2001, nom 410:Album med Sverige postfriskt, nom 550:- Utrop 250 400 450 250 250 10 150 250 300 80 50 200 200 40 50 120 320 180 125 250 200 16-621 16-622 16-623 16-624 16-625 16-626 Litteratur Bok Lembit album häften 28 st 3or och 12 st 4or Bok ovanliga samlingsområden SFF nr 11 Bok Tidiga svenska datumstämplar SFF nr 6 Bok Vad kostar brevet Varianthandboken Oscar II Koppartryck. Sesö/Norberg. Mycket bra skick Naturupplevelser Frimärken nom 128,00 50 25 25 50 70 100 16-627 16-628 16-629 16-630 16-631 16-632 16-633 16-634 16-635 16-636 16-637 16-638 16-639 16-640 16-641 16-642 16-643 16-644 16-645 16-646 16-647 16-648 16-649 16-650 16-651 16-652 Sent inkommet 2 st Porto Betalt. Lyxstämplade HÄLSÖ (Backsippa) 2003-09-11, NÖDINGE (Örskär). Upplaga 5000. F 61vm1 - 64cm1 (omvänt vattenmärke). Stämplade. Kat.v 825:F 1241-1244 Lyxstämplad kompl serie Frukter. NORRKÖPING 10, KARLSKRONA 4, ALVESTA, F 258 Bromma 5-Strip. Stämplade. Kat.v 400:10 olika souvenirark stämplade + 4 dubletter. Kat.v 1860:F 2379 Skördetid på brev. Saknas färg F 2381 på klipp. Otandat en sida + färgfel F 2088. Tre olika klipp. Ett riktigt, ett delvis utan gul färg, ett helt utan gul färg Sverige. Litet album med märken med kontrollnr, cyl.siffror, halva 1-2-kn + div. Sverige. Litet album ortstämplade märken från Ringtyp och framåt. Sverige. Litet album med Oscar II ortstämplade Sverige. Litet album med Gustav V och framåt ortstämplade Sverige. Litet album halvmodernt och modernt. Många bra stämplar F 1736-1737 stämplade. Färglöst F 1932 stämplade. Saknas färg. F 2138 stämplade på klipp. Saknas röd färg F 2135-2138 stämplade SKARA LBB 1-10 F 2318 stämplad. Saknas färg F 2319 stämplat. Felskuret Eftertaxerat klipp. POSTTERMINALEN STOCKHOLM-ÅRSTA 17 stämplade märken "Tecken i skyn". Nyanser 18 stämplade märken "Riksidrott". Nyanser F 2382. 16 st märken stämplade KASSASERVICE olika orter i Skaraborg F 2702, 2759, 2796 stämplade 4-block. Kat.v 240:F 2508C Garbo. Lyxstämplat BORGHOLM 2005-09-28 2 st postförskott. STRÅKÄRA vägrat lösa. TVÅÅKER åter avsändaren 30 200 40 100 250 30 40 50 50 50 50 40 90 50 30 30 50 30 30 40 40 40 40 40 200 20 Sida 13 Nr 16-653 16-654 16-655 16-656 16-657 16-658 16-659 16-660 16-661 16-662 16-663 16-665 16-666 16-667 16-668 16-669 16-670 16-671 16-672 Beskrivning Utrop Sverige. 100 olika Block och Häften. Stämplade 700 Sverige. 150 olika BB-par, SX-par stämplade 300 Sverieg. 100 olika Block, Häften stämplade 700 F 140C**. Ett vmCX, ett suddigt, ett dubbel spegeltr. + F 143C**. Kat.v 480:100 F 273* felperf. Kat.v 275:50 2 visirblad med ** och *. Från Ringtyp t o m 1938. Katalogvärde över 11000:-, allt räknat som * 1500 F 1506 Rabattmärke med förskjutet tryck 20 F 870, 952, 1029 (Carl XVI Gustaf) 4 bleka nyanser 30 Sverige. 15 st stora tjänste tand 13. Kat.v 980:150 F 471-475 (Stockholmia 55)**. Kompl serie. Kat.v 180:30 Mapp "Czeslaw Slanias 1000:e frimärke" innehållande F BL13**, BL13 som svartavdrag samt F 2192 som FDC 50 Nordisk Filatelis Samlaralbum "Nobelpristagare på svenska frimärken". Innehåller F 372-73 (kat.v 70:-) samt kompl Nobelmärken 1961-1981, kat.v ca 650:- (nom 63:-). Dessutom Norge F 497-98, 608-09 samt 884. 80 Samtliga märken postfriska. Folkdräkter från de fem nordiska länderna i folder stämplade på kort 20.4.89 25 Oscar II. 3 ortstämplade NORRA RÖRUM, RÖKE, SÖSDALA 30 F 328BB stämplat 30 Oscar II. Stämplat LINGBO (Hälsingland) 10 Diverse "hyggliga" stämplar Sverige 15 Postens souvenirmapp "Ryttar-VM" inkl postfriska märken F1618-1623. Nominellt 22:80. 10 Postens souvenirmapp "Carl Mikael Bellman" inkl F 1640-1645, nom 15:10 F 481 Stämplat GÅRDSBY 4.1.1957 20 16-673 16-674 16-675 16-676 16-677 16-678 16-679 16-680 16-681 16-682 16-683 16-684 16-685 16-686 16-687 16-688 16-689 16-690 16-691 16-692 16-693 16-694 16-695 16-696 16-697 16-698 16-699 16-700 16-701 16-702 16-703 16-704 Samlingar, partier och övrigt Leuchturms insticksalbum, välvårdat, 30 svarta sidor, dubbla mellanblad. Delvis besatt Schweiz Insticksalbum, delvis besatt med Reich till modernt BRD Insticksalbum, glest besatt Bladsats Sverige S60 1855-1970 i grön pärm SP6, nästan tomt Skokartong med svensk massvara tvättad Album med enklare märken från Europa och USA Schaubek Europa i 2 album, glest besatta Insticksalbum, glest besatt + Postens folder "Fåglar på Frimärken". Maximikort MK1-MK67 samt MK70-MK233 i två välvårdade ringpärmar. Kat.v ca 4900:-. 8 st tomma visirblad S7 12 st visirblad från Oscar + Tjänste till 1960. PFA-pärm med FDC 1976-1982 PFA-pärm med FDC 1964-1975 FDC med vinjett 1985-1989 Fyndlåda, gott och blandat 11 svarta visirblad, blandade storlekar Ringpärm med stämplat Sverige mest modernt, på 44 svarta visiblad Liten fyndlåda 3 st insticksalbum, stämplat Sverige, något utland samt en del svensk nominal för 160:Svenska Frimärken berättar. Inkl postfriska märken, nominellt 380:Kartong med svensk massvara i påsar. Mycket Oskar. Fyndchans? Facit FDC-pärm full med moderna svenska FDC + div nominalvara, ca 240:Ringpärm med massvara Sverige på visirblad. 10 visirblad, blandade storlekar Konst, diverse stämplade serier Äldre Hawe frimärksalbum, delvis besatt Facit S60 i pärm, glest besatt Album Norden 1855-1970 utan fickor. Halvbesatt Tre blad med stämplat Sverige äldre märken Två album med Europa stämplat. Nyare material Norden. Pärm halvbesatt med ostämplat samt stämplat med hyfsade stämplar Album med nordiska stämplade märken. 16-664 30 30 20 50 10 20 200 40 1200 20 25 50 50 30 15 20 100 10 100 200 15 150 50 20 10 25 25 50 30 50 100 30 Sida 14 Nr 16-705 16-706 16-707 16-708 16-709 16-710 16-711 16-712 16-713 16-714 16-715 16-716 16-717 16-718 16-719 16-720 16-721 16-722 16-723 16-724 16-725 16-726 16-727 16-728 16-729 16-730 16-731 16-732 16-733 16-734 16-735 16-736 16-737 16-738 16-739 16-740 16-741 16-742 16-743 16-744 16-745 16-746 Beskrivning Album med stämplat Norden samt Europa Välbesatt album med stämplat hela världen Två album, glest besatta, med äldre stämplat Sverige Två st FDC, E G Geijer 23/3 1947 samt A Strindberg 22/1 1949 5 kilo Garderobstädningslåda om 3 kilo mycket att rota i, lösa märken i påsar, klipp, småalbum, Visir pärm med 40 blad, 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 5st, FDC 1 st Visir pärm med 50 blad 8or 10st, 7or 17st, 6or 7st, 4or 10st, 2or 5st FDC 1 st Omk 2 kg brev och 500 gr postklipp .Mycket av brevklippet är rundstämplat. Klämfjäderalbum med 50 blad för Bohuslänsmontering Vadderad ringpärm med islandsblad 47 st för egen montering. 24-sidigt insticksalbum med 10 fickor på varje sida 15-sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida Beg. 15-sidigt svart insticksalbum med 10 fickor per sida Album med Sverige blandat stämplat 3 album med A=BRD bland kval, vanligt mtrl. B=Sverige + övr världen bland kval + div moderna brev. C= 5 BRD-block + ett par västtyska brev Klämpärm med div FDC m.m., ca 50 st BRD och Berlin, en del bättre fr. 1950-60-talet Album postfriskt Sverige 1951-1965. Många kompletta serier** Bunt blandat vykort och brev. Fyndchans Låda med klipp, övervägande svenskt Pärm med 22 trevliga FDC, mest USA och rymdmärken. FDC-album med 38 FDC, en del med vinjett Kartotekslåda med mängder av svensk massvara. Stor fyndchans. Svenska FDC. Enbart Nobel 1961-1972, samtliga med vinjett 2 enl 1970-71 års utgåva. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC 1949-1967 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC 1968-1971 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC 1972-1975 med alternativ vinjett. Plus motsvarande lösa märken ** och/eller stämplade Svenska FDC 1965-1972 med alternativ vinjett. I pärm. Svenska FDC 1973-1977 med alternativ vinjett. I pärm Svenska FDC 1976-1982 med alternativ vinjett. I pärm 12 st Svenska FDC 1977-1978 med alternativ vinjett. I pärm Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram , m.m. 30 st FDC mestadels Gustav VI Adolf, Tre Kronor med vinjett Gulbrunt posthorn 3. Pärm med svenska FDC Postkort, Kortbrev, Aerogram , m.m. 1970-talet Litet album med postfriska märken och häften, mestadels 1960-80-talet. Nominellt ca 130:Fyndlåda. Lösa märken och klipp Hela Världen. Brev o vykort Hela Världen från 1910-80-talet Tre påsar stämplade hela världen Album med "Vinjett" försättsblad. Ostämplade serier 1951-1962 med fastsättare, stämplat 1860-1950 Låda med svenskt klipp och lösa märken m.m. Kartong full med svenska märken i pergamynkuvert 1950-70-tal. Fyndchans. Plus lite annat. Ringpärm med massor av svenska FDC 1942-1963. Bl.a. Bellman BC-par, några trevliga vinjetter etc. 6 st visirblad med ostämplat Sverige 1920-1950, med några kongress och Gustav V 70 år. Två album med stämplade Sverige. På klubbat slutpris tillkommer 5% slagavgift. Bilder och annan information hittar du på vår hemsida: www.nhff.se Bud mottages på e-postadress: kent.jiresjo@telia.com Visning: Tisdagen den 15 april klockan 18.00 - 20.00 i ABF-huset, Kungsbacka Onsdagen den 23 april kl 09.00 - 11.00 hos Göteborgs Pensionärers Frimärksklubb, Dalheimers Hus, Göteborg Auktionsdagen 27 april klockan 09.30 - 12.30 i ABF-huset, Kungsbacka Utrop 50 150 30 10 75 100 120 150 50 75 50 50 40 50 50 100 150 30 10 50 30 90 30 40 20 40 40 40 40 20 10 30 10 60 300 15 75 20 40 300 350 250