Auktionslista - Skånes numismatiska förening
http://www.sknf.se foreningen@sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2013 PLANERADE MÖTESDAGAR Hösten 2013: 28 NOVEMBER Våren 2014: 30 JANUARI, 27 FEBRUARI, 27 MARS, 24 APRIL Så var det dags för sista mötet före jul Sista föreningsmötet före jul. Då kanske det är dags att köpa en liten julklapp till någon god vän eller åtminstone till sig själv. På denna auktion finns som vanligt ett brett utbud med objekt för de flesta "smaker". Precis som tidigare finns ett avsnitt med annorlunda betalningsmedel och denna gång finns även litteratur för dessa, bl.a. en del av de böcker vi använt som referenser i beskrivningarna. En liten oansenlig fransk assignat (nr 117) fick mig att fundera kring vad detta är för något. Assignater var sedlar som gavs ut från 1789 till 1796 under franska revolutionen. Landets ledning trodde att man kunde lösa de ekonomiska problemen genom att trycka "certifikat" representerande värdet i bl.a. beslagtaget kyrkogods. Dessa assignater hjälpte till att minska statsskulden en hel del, eftersom de accepterades som legalt betalningsmedel, både inom landet och internationellt. Den första emissionen beslöts i december 1789 och var på stora sedelbelopp, men allteftersom metallmynten försvann ur rörelsen gjordes sedelvalörerna mindre. Massan av utgivna assignater ökades ständigt, och år 1796 var betydligt mer än 40 miljarder francs i omlopp och hade inte längre någon förankring i värdet av konfiskerat god. Man fick hyperinflation och deras verkliga värde sjönk oavbrutet tills de slutligen blev alldeles värdelösa. Bilden ovan visar hur värdet på assignaterna sjönk mellan 1789 och 1796. Inflationen hejdades slutligen genom att Napoleon år 1803 introducerade francen som den nya valutan. STYRELSEN ÖNSKAR ER ALLA GODA HELGER FRAMÖVER. VI SES SEDAN ÅTER I JANUARI! SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING kallar härmed sina medlemmar till sammanträde på IOGT-lokalen, Kungsgatan 16 A (bottenvån.) torsdagen den 28 NOVEMBER 2013, klockan 19.00. Efter sammanträdet hålls auktion enligt nedanstående lista. Visning från klockan 18.00 STYRELSEN, Malmö, 25 oktober 2013 1 Nr 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. Kons. Min.pris Sverige. Karl XII. 1/6 öre SM 1718 (2), 1708/7 (totalt 3 st) vk - - Lott: 11 nödmynt vk - Gustav III. 1/6 riksdaler 1786 1 - - 2 öre SM 1777 litet årtal, elliptisk plants 1 - Gustav IV Adolf. Lott: 18 kopparmynt vk - Karl XIII. Lott: 4 kopparmynt vk - Karl XIV Johan. ½ riksdaler specie 1831 1? - - 1/6 skilling 1832 mantel 1+ - - Lott: 7 kopparmynt vk - Oskar I. 1/6 skilling banco 1847, 1/2 öre 1857 (2 st) 1+/01 - - 10 öre 1855 T 1 - - 7 öresmynt m.m. varav 4 silver vk - Karl XV. 10 öre 1861 patina 1+/01 - - Lott: 4 mynt i örevalörer vk - Gustav V. 5, 2, 1 öre 1940 bra 01 - Lott: 1/6 öre SM 1600-tal (9 st) vk - Lott: 1 öre KM på nödmynt (9 st) vk - Lott: 15 skillingmynt, Karl XIV Johan & Oskar I vk - Lott: 4 silvermynt 1300-1800-tal (2 defekta) vk - Lott: 18 småmynt Oskar II & Gustav V varav 3 silver vk - Lott: 16 jubileumsmynt i silver 1897-1972 1-1+ Antiken/Rom. Lott: 11 bronsmynt 1? - 2 - - 3 bronsmynt Hadrianus, M. Aurelius, Maximianus (3 st) 1? - 2 - - Constantius som ceasar (293-305). Æ follis 1+ Danmark. 2 kroner 1888, 1892, 1903 Jub (3 st) 1+ Tyskland/Mansfeld. Johan Georg. 1/3 taler 1500-tal förgylld, ögla 1 USA. 5 dollar 1882 Guld PCGS-slab, MS-60 1+/01 Medaljer/Sverige. Hedlingers regentlängd nr. 30, 36, 38, 43 brons (4 st) 1-1+ - - Gyllenborg, Wargentin Fehrman; järn; (2 st) 1+ - - Hertig Karl (Karl XIII) 1792 Enhörning; brons, 28 mm 1+ - - Trekungamötet i Malmö 1914 E Lindberg; silver & brons (2 st) 1+ - - Eugen Hemberg 1935 Alfred Ohlson, silver 01 - - Iwar Sjögren Carell; silver, 56 mm 01 - - Skånes Numismatiska Förening 1934 brons, 55 mm 1+ - - Skånes Numismatiska Förening 1934 silver, 55 mm 1+/01 - - Lott: 11 medaljer vk - - Lott: 4 bronsmedaljer vk - - Lott: 2 Carellmedaljer brons, 70 & 60 mm 1+/01 - - Lott: 4 bronsmedaljer med anknytning till Husarregementen vk - Danmark. DNF:s 50 årsjubileum 1935 (Christensen, Schou) brons (2 st) 01 - Frankrike. 19 jetonger/räknepenningar oädel metall vk - Österrike. S:t Göran och draken med ögla och länk; metall? 41mm 1+ Rom/Republiken. M. Herennius (108-107 f.v.t.), denar Syd.567 1+/01)(1+ - P. Servilius M.F. Rullus (100 f.v.t.) Syd.601 1+ Rom/Kejsardömet. Domitian (81-96), as Saluti Augusti SC altare 1 - Caracalla (198-217), denar Vict.Part.Max 1+ - Julia Domna (193-217), denar Saeculi Felicitas 1+)(1/1+ - Diocletianus (284-305), follis Ticinum; ärgfläck (1/1+) - Diocletianus (284-305), follis Alexandria 1+ - Diocletianus (284-305), antoninian Victoria Aug 1+ 2 25 25 50 100 25 25 100 20 25 50 15 25 100 20 15 25 25 25 25 20 300 50 25 75 100 40 2000 100 25 50 100 25 150 25 100 25 25 40 50 50 25 25 400 300 100 200 150 75 150 150 Nr 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 61. 62. 63. 64. 65. 66. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 73. 74. 75. 76. 77. 78. 79. 80. 81. 82. 83. 84. 85. 86. 87. 88. 89. 90. 91. 92. 93. 94. 95. 96. 97. 98. 99. 100. Kons. Min.pris - Diocletianus (284-305), Æ antoninian Concordia Militum - Diocletianus (284-305), Æ tetradrachm Alexandria, örn mellan standar - Diocletianus (284-305), Æ tetradrachm Alexandria Sverige. Gustav Vasa. 4 penningar 1547, Svartsjö korr.; SM 208 - Johan III. 2 öre 1591 korr.; SM 68 - - ½ öre 1574 korr.; SM 81 - - fyrk 1584 kantförlust - Gustav II Adolf. 1 öre 1624 Stockholm svagpräglad - - ½ öre 1615 svagpräglad - Kristina. 2 mark 1649 rispor på av. - - 1 öre 1648 Avesta - Karl X Gustav. 1 öre 1656 SM 29 - - ¼ öre 1657 ärgfl. - Karl XI. 4 mark 1691 varit hängd; SM 82 - - 1 mark 1690 repor; SM 173 - - 5 öre 1690 korr. - - 2 öre 1665 SM 209c - - 1 öre 1666 SM 223 - - 1 öre 1696 repa - - 1 öre SM 1684 repor på rv. - - 1 öre KM 1663 slagmärken - Karl XII. 5 öre 1699 SM 100 - - 5 öre 1713 - - 5 öre 1714 slagmärken, repor - Ulrica Eleonora. 5 öre 1719 repor; SM 9 - Fredrik. 5 öre 1738 - - 1 öre 1733 silver SM 168 - Adolf Fredrik. 4 öre SM 1771 obet. rispa - - 2 öre SM 1768 - Gustav III. 16 öre 1774 på 1773 - - 1/6 riksdaler 1783 - - 1/6 riksdaler 1786 plantsrispor - - 1/24 riksdaler 1779 - Gustav IV Adolf. 1 Rd 1805 plantsfel - - 1/6 riksdaler 1807 litet plantsfel i kanten - - 1 skilling 1803 på 2 öre SM 1762 plantsfel på av. - Karl XIII. 1/24 riksdaler 1810 - - 1 skilling 1815 kantskador, kantex - - 1 skilling 1817 - - 1/3 riksdaler 1809 kastmynt, kröningen - Karl XIV Johan. 1 skilling 1830 - - ¼ skilling 1824 - - ½ riksdaler specie 1833 på 1831 obet. plantsfel - - 1/8 riksdaler specie 1832 - - 1/16 riksdaler specie 1836 på 35 - - 2 skilling banco 1842 - - 1 skilling banco 1836 på 35 kantskada/kantfel - - 2/3 skilling banco 1843 full röd lyster, liten fläck – Oskar I. ¼ riksdaler specie 1848 - - 4 skilling banco 1855 flera kantslag 3 1+ 1+ 1+ (1) (1/1+) (1/1+) 1 1+ 1/1+ 1?/1 2)(1 1 (1+) (1/1+) (1) (1/1+) 1/1+ 1 (1/1+) (1/1+) (1?/1) 1/1+ 1/1+ (1/1+) (1) 1/1+ 1+ (1/1+) 1/1+ 1 1/1+ 1+ 1+/01 1 1+ 1/1+ 1+/01 (1+) 1/1+ 01 1/1+ 1+ 1/1+ 01 1+ 1+ (1+) 01 1 (1) 50 50 50 200 100 75 50 200 250 500 75 100 100 250 100 75 50 50 50 100 50 75 75 75 150 75 75 175 25 150 150 150 100 500 100 250 100 40 75 500 40 100 300 200 75 100 50 150 250 50 Nr 101. 102. 103. 104. 105. 106. 107. 108. 109. 110. 111. 112. 113. 114. 115. 116. 117. 118. 119. 120. 121. 122. 123. 124. 125. 126. 127. 128. 129. 130. 131. 132. 133. 134. 135. 136. 137. 138. 139. 140. 141. 142. 143. 144. 145. Kons. Min.pris - - 2 skilling banco 1854 1+ - - 1 skilling banco 1847 1/1+ - - 1/3 skilling banco 1848 på 1847 1+ Romerska republiken. Antonius Balbus (81 f.v.t.). Denar Syd.742a 1+ Danmark. Erik av Pommern. Hulpenning (krona). Lund G5 1? Frankrike. Henrik III (1574-1589). ¼ ecu 15?? Rennes 1/1+ - Ludvig XV. Ecu 1769 L 1 - Napoleon. 5 francs 1811 W oxid och repor åts. (1+) - 5 francs 1847 A 1 - Lott: 10 centimes 1863A, 1876 K, 5 centimes 1862 A (3st) 1 - 1+/01 Schweiz/Zürich. Rappen u.å. (1600tal) Km11 1/1+ Tyskland. Otto Adelheid-pfennige (2 st) 1?/1 - Hamburg. Hohlpfennig, 1400-tal (plantsspr.), sydtysk pfennig 1200-tal (2 st) vk - Lott: 2 tyska mynt med perf.; 1507-25 samt 1530 vk USA. ¼ dollar 1911 1 Österrike. 3 kreuzer 1625 Graz 1 Sedlar. Frankrike. Assignat, 50 livres 1792 1? Annorlunda betalningsmedel. Afrika. Manilla m längsgående ränder, 500 g 1+ - Guldkusten. Aggri-pärlor, glas i vackra färger, 3st små 1+ - Kamerun /Kirdi-folket. Ärggrönt bjällermynt, 40 mm ex Willrup 1 - Kongo. ’Eloundja’, Gong, utan handtag [jfr Ballarini #70] rostskador 1? - - ’Konga’, benring längd 140 mm, Ø100 mm [se Ballarini #74] 01 - Mali. Halsband, drygt 100 rödbruna bauxitpärlor ex Willrup 1+ - Nigeria. ”Brass currency”, platt mässingsstång, manillaform 25 g[SOJ s.45] 1+ - - Tygstycke av bomull, ”trade item”, 370x110 mm 1+ - - ”Bracelet”, vridet kopparband, Ø 65 mm, 75 g [jfr SOJ fig.7] ex Lindblom 1+ - - ”Manilla”-typ, flersidig, koppar, streckmönstrad, 150 g ex Lindblom 1+ - - ”Birmingham-manillor”, 2st 1+ - Persiska viken. Larin, rak typ, 4,75 g [jfr MitchI/2324] 1+ - Togo.”Togosten”, kvartssten m hål, Ø 55 mm [Opitz III s.275] ex Willrup 1+ - Västafrika. Manilla, brons, Ø 140 mm, 11 längsgående ränder 2890 g ex Willrup 1+ - Div. ej bestämda små ”barter items” bl.a. i nålform, kopparlegering, 4 olika 1+ Litteratur. Lot: 15 småskrifter om primitiva betalningsmedel gott skick - Ballarini R. Black Africa’s traditional arms. (1992) Hft. 128 s. gott skick - Felix ML. Kipinga. Throwing-Blades of Central Africa. (1991) Inb. 205 s. nyskick - Galleria Africa Curio. Ferri e Monete dell’Africa Equatoriale. (1998) Hft. 37 s. gott skick - Kimpel H. Traditionelle Zahlungsmittel. (1994) Inb. 164 s. nyskick - Opitz CJ. Odd and Curios Money (1st Ed 1986 & 2nd Ed 1991) + 4 småskrifter gott skick - Quiggin AH. A Survey of Primitive Money. (1949) + Einzig. Primitive Money (1966) kompendium gott skick Medalj. 350-årsminnet av drottning Kristinas födelse 1626 (nr 178 i en upplaga av 400 ex) CR Kempe; brons, 123 mm 0 Gotland. Visby (ca 1290-1450). Penning (brakteat), W kantförluster (1/1+) - Visby (ca 1340-1450). Gote LL XXXV:5; liten perf. (1) Sverige. Sten Sture d.ä. Örtug. Västerås LL 5b; delvis svagpr. 1+ - Erik XIV. 16 öre klipping 1566 otydlig sista siffra; SM 47 1 - Johan III. 2 öre 1571 SM 63 1?/2 4 100 40 25 300 100 100 150 150 75 100 25 100 25 25 25 25 25 500 150 150 375 650 150 75 150 125 150 100 100 150 750 125 100 150 250 50 50 250 150 60 40 50 250 400 25 Nr 146. 147. 148. 149. 150. 151. 152. 153. 154. 155. 156. 157. 158. 159. 160. 161. 162. 163. 164. 165. 166. 167. 168. 169. 170. 171. 172. 173. 174. 175. 176. 177. 178. 179. 180. 181. 182. 183. 184. 185. 186. 187. 188. 189. 190. 191. Kons. Min.pris - Gustav II Adolf. 1 öre 1620 SM 73; svagpr. 1 - - ½ öre 1615 SM 80 1? - - 1 öre klipping 1626 Säter o Nyköping Ex Ahl 24 nr 187; SM 112 1)(1? - - 1 öre 1628 Säter MDCXXVIII, mörk patina; SM 134a 1+ - - 1 öre 1629 Säter SM 136 1? - - ½ öre 1627 Nyköping SM 154; korr. (1) - - ½ öre 1628 Nyköping SM 155 1?)(1?/2 - - Fyrk 1629 Nyköping SM 159 1)(1? - Karl XI. 1 öre KM 1661 SM 335; stampklump 1/1+ - - 1 öre SM 1684 SM 353 1 - - 1/192 taler u.å. Wismar (1671-74) SB 61 1/1+ - Karl XIII. 1/24 riksdaler 1816 delvis svagpräglad; SM 30 1+ - Oskar I. Riksdaler specie 1850 varit brosch; SM 30 (1/1+) - - Provmynt för 1 öre u.å. Ex Svea 4 nr 244; fläckar; SM 169 1+ - Gustav V. 1 öre 1914 öppen 4:a SM 271b 1/1+ - Carl XVI G. Årsset 1978SP, 1988EP, 1989EP, 1990EP(2), 2000Spec (6 st) plomb. Rom. Crispus (317-326). AE3, CAESARVM NOSTRORVM (S 3817) 1+ - Constantin II (337-340), AE¾, GLORIA EXERCITVS (S 3851) samt Constantius II (337-361). AE centenionalis, FEL TEMP REPARATIO (S 3905) 1/1+, 1+ Lettland. 5 lati 1931 1+ Sedlar/Sverige. 1 riksdaler riksmynt 1867 bläckskrift; SS 10 1 - - 1 krona 1914 (2 st); SS 3 01/0 Medaljer. Lind, Jenny. Hovsångerska HyI 201:8; mässing, 23 mm 1/1+ - Tronskiftesmedaljen 1973 i ask; silver, 40 mm, 45 g; SNF 52 01/0 - Myntreformen 1776-1976 i ask; silver, 38 mm, 35 g; SNF 58a 01/0 - Ernst E. Ahreen. SNF årsmöte 1987 silver, 31 mm, 15 g; SNF 66 01/0 - Rosa Norström. SNF årsmöte 1988 silver, 31 mm, 15 g; SNF 67 01/0 - Herman F. Antell. SNF årsmöte 1990 silver, 31 mm, 15 g; SNF 69 01/0 - Carl XVI Gustaf. 50 år 1996 silver, 39 mm, 34 g; SNF 75 01/0 - 10:e världsmästerskapen i bågskytte 1946 förgyllt silver, 31 mm, 12.8 g 01 - Plakett ”För framgångsrik odling av utsäde” utdelad 1946; silver, 38 g 1+/01 - Myntkabinettets Vänner 25 år 1973 (specieriksdalern)silver, 39 mm, 34 g 01/0 - Frauenstimmrecht 1971 i ask; Sporrong; silver, 33 mm, 20 g 01/0 - Sigtuna Myntklubb 1971-1976 i ask; silver, 70 mm, 275 g 01/0 - Gustaf V. För långvarig trogen tjänst guld, 3,3 g; defekt krona o ring (1+/01) - Gustaf V. För långvarig trogen tjänst silver, ca 35 g; i ask 01 - Gustaf V. Mynttyper präglade under Gustaf V:s regeringstid. I hårdplastkas. Guldmedalj (4,9 gram, 0,975 guld), stor silvermedalj (26,9 gram, 0,925 silver), liten silvermedalj (18,2 gram, 0,830 silver) samt bronsmedalj 01/0 - Bellman, Carl Michael. 1740-1990 i ask; E Nordin; brons, 45 mm 01/0 - Ericsson, John. Halda Fickursfabrik HyII 211:7; brons, 45 mm 1+/01 - Kolmodin, Olof. Kontraktsprost. Slagen av Sv. Akademien 1900 A Lindberg; HyI 185, silver, 32 mm, 14,5 g; hanteringsmärken (01) - Norstedt & söner 1823-1923 Milles; brons, 56 mm 01 - Skänninge stad 400 år 1929 E Örnsäter; silver, 56 mm, 86 g; hack 01 - Kgl. Myntet 100 år på Kungsholmen, 1950Leo Holmgren; brons, 60 mm 01 - Frivilliga Skytteväsendet 1860-1960 N Olsson; silver, 56 mm, 76 g 01 - Sällskapet Hjälpsamheten med band rött/gult/grönt silver, 55×55 mm 1+/01 - Norge. Sandsvær Sparebank 1964 silver, 35 mm, 25 g 01 Diverse. Armband av fem colombianska silvermynt (1930-tal) silver 35 g 5 40 50 300 150 50 100 200 100 100 100 75 125 100 400 75 100 40 40 60 100 100 25 125 100 60 60 60 125 25 125 100 60 900 400 100 900 15 50 50 20 250 15 200 25 40 50 Nr 192. 193. 194. 195. 196. 197. 198. 199. 200. 201. 202. 203. 204. 205. 206. 207. 208. 209. 210. 211. 212. 213. 214. 215. 216. 217. 218. 219. 220. 221. 222. 223. 224. 225. 226. Kons. Min.pris - Aftonbörsar, 2 st varav en i sterlingsilver (29 g) samt läderbörs för guldmynt 50 - Brosch av mynt från GB, DE., DK o SE (1875-85) med nål, försilvr. koppar 20 - Sigtuna lokalmynt: 100 kr 1979, 150 kr 1981, 1983, 1987 silver, 51 g 0 125 - Träask med spelmarker i ben samt 12 spelpenningar i mässing 25 - Lot: 9 medaljer, jetonger, m.m. vk 25 - Lot: 10 plaketter, medaljer, jetonger varav 4 silver (80 g) vk 100 Sverige. Gustav II Adolf, 1 öre 1629 Säter kronan ompuns.; SM 135, HH 58 1 100 - - 1 öre 1629 Säter SM 135, HH 62 1+ 150 - - 1 öre 1629 Säter mörk patina; SM 135, HH 64 1/1+ 125 - - 1 öre 1629 Säter kantex; SM 136, HH 81d 1+ 150 - - 1 öre 1629 Säter SM 136, HH 85 1/1+ 125 - - 1 öre 1629 Säter med rak sköld; SM 137, HH 96 1 100 - - 1 öre 1630 Säter ngt ärg; SM 138, HH 107 1/1+ 125 - - 1 öre 1630 Säter punkt i varje pilvinkel.; SM 138, HH 114a 1)(1+ 125 - - 1 öre 1631 Säter mörk patina, ngt svagpr.; SM 139, HH 127 1/1+ 150 - - 1 öre 1627 Nyköping svag- o snedpr. på av; SM 150b, HH 167 1 150 - - 1 öre 1628 Nyköping ngt svagpr. av; SM 152a, HH 178a 1/1+ 150 - - 1 öre 1629 Nyköping SM 153b, HH 187 1 150 - - Gustaf V. 2 kronor 1913 1+/01 125 - - 2 kronor 1914 små fläckar, små rispor (1+/01) 100 - - 1 krona 1929, 1930 (2 st) 1+/01 50 - - 50 öre 1930 01 50 - - 50 öre 1934 (5 st) 01/0 300 - - 50 öre 1936 kort 6:a, 1936 lång 6:a (2 st)spegel 01/0, 01 150 - - 5 öre 1917, 1918, 1919 alla järn (3 st) 1+ 50 - - 1 öre 1914 öppen 4:a 1/1+ 75 Polletter. Helsingborg. Skånska Husarregementet, K5H 1+ 50 - Helsingborg . H55 i pappkasett; design Wiwen Nilsson 01/0 25 - Andrarum. Mandagsverke, kvinnodagsverke & dagskörsel (3 st) 1/1+ 100 - Landskrona. Öresundsvarvet, verktygsbricka 1/1+ 25 - Danmark. Hotel Mollberg Købhvn på svensk 5 öre 1882 1+ 50 - Danmark. Allinge-Sandvig brugsforening 1 kr (4 papperspolletter i ett 'strip') 1+ 25 - Lott: 65 svenska polletter vk 25 Spel-/räknepenningar. 34 stycken vk 25 Diverse. Två mössmärken för kavalleriet, slutet av 1800-talet mä/emalj 1+ 75 Slut på auktionen! I listan kan ett utrop ibland betecknas som vk (= varierande kvalitet), vilket innebär att det här icke skett någon specifik kvalitetsbedömning. Mynt i både hög och låg kvalitet kan således ingå i ropet. BILDER på ett urval av denna auktions objekt kommer att läggas ut på hemsidan http://www.sknf.se 6 Auktionsvillkor Endast medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att delta i auktionen. Utöver Skånes Numismatiska Förening ingår i Unionen följande föreningar: Svenska Numismatiska Föreningen, Dansk Numismatisk Forening, Føroya Myntsavnarafélag, Myntsafnarafélag Íslands, Norsk Numismatisk Forening, Numismatisk Förening i Åbo, Numismatiska Föreningen i Finland. Anbud till auktionen skall skriftligen vara föreningen tillhanda senast tre dagar före auktionen under adress: eller via e-post till Skånes Numismatiska Förening Kungsgatan 38 A bud@sknf.se SE-211 49 Malmö Märk kuvertet med ”Anbud” Köpare som inlämnat skriftligt anbud till auktionen torde observera att om svar uteblir, så har objektet sålts till köpare som lämnat högre bud. Minsta höjning av bud över 50 kronor är 5 kronor. Föreningen tar ut följande auktionsprovisioner på det klubbade priset: a) 8 % av köparen; b) 8 % av säljaren (max 50 kronor/objekt) Vidare uttas kostnader för utsändande av inköpta objekt avgifter för utbetalningskort till säljare ev. avgifter som Bankgirot uttar vid betalning från utlandet ev. avgifter vid utbetalning till säljare i utlandet Checkar undanbedes; dessa är belagda med kostnader som då belastar köparen. Eventuella reklamationer från vid auktionen ej närvarande anbudsgivare skall, för att beaktas, vara föreningen tillhanda senast 10 dagar efter auktionsdagen. Eventuella returer sker på egen bekostnad. Lotter med kvalitetsbeteckningen ”vk” tas ej i retur. Inköpta objekt skall betalas kontant i samband med auktionen om inte annat avtalats. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först när denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger föreningen rätt att häva köpet. Inlämning av mynt till kommande auktioner kan göras på klubblokalen efter överenskommelse med någon i auktionskommittén. Meddelanden kan också lämnas via föreningens e-postadress foreningen@sknf.se Klubblokalen Vår klubblokal finns på Kungsgatan 38 A, 1:a våningen. Här kan inlämning av mynt göras och här finnas även föreningens bibliotek. Vårt telefonnummer är 040 - 97 54 45. 7 Uppnådda priser vid Skånes Numismatiska Förenings auktion 26 september 2013 Nr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Pris 800 800 2 700 2 500 3 100 10 500 1 200 300 875 30 190 6 400 290 210 75 1 000 1 000 0 100 0 0 260 200 390 400 360 300 200 35 650 0 0 875 475 460 300 40 170 0 100 100 500 400 400 50 60 100 110 65 65 Nr. 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 Pris 25 120 300 35 100 550 30 320 750 150 50 40 190 140 175 110 230 60 340 45 40 150 40 320 675 440 160 550 300 90 1 150 600 700 440 400 350 150 300 500 210 630 230 80 180 250 900 1 250 1 200 160 900 Nr. 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 Pris 100 200 1 650 210 150 0 330 200 625 70 410 100 700 500 100 50 80 50 80 100 0 110 25 505 90 650 25 140 725 170 230 240 450 50 30 65 120 420 75 85 0 55 280 150 70 390 50 40 80 55 8 Nr. 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Pris 25 120 50 0 0 225 100 400 230 70 90 160 50 0 70 25 50 110 115 160 160 100 20 240 250 170 280 200 270 50 50 65 60 105 330 20 350 185 1 850 330 85 110 340 100 70 110 125 160 280 140 Nr. 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 Pris 200 100 160 220 220 170 280 875 500 220 220 100 430 300 230 240 200 0 100 480 360 350 260 150 0 100 200 190