AUKTION
AUKTION
TISDAG 21 APRIL 2015. MITT I SOLNA 23 KÖKSLUCKOR! Stockholms största urval av måttanpassade köksluckor till låga priser Ring för ett gratis hembesök. VÅRENS STORA AUKTION Steninge Slott Lör 25/4 & Sön 26/4 kl 13. (Slottsgallerian, Märsta) Ernst Billgren “Änder med händer” FLYTTSTÄDNING inkl. fönsterputs UTFÖRES MED GARANTI HEMSTÄDNING l Trappstädning l Storstädning l Visningsstädning l Fönsterputsning Boka på 08 - 86 18 17 Maries Puts & Städ AB är miljö- och kvalitetscertifierade enligt ISO 14001 och 9001 Är du rökare KOM OCH eller före TESTA DIN LUNGFUNKTION detta rökare GRATIS! och över 45 år? KVALITETSKONST • KLASSISKT • MODERNT • DEKORATIVT & GRAFIK 08-24 70 80 www.ingwallkoket.se Fri entré och ingen föranmälan krävs!* Visning och anbud fr kl 12. Slottsrestaurang öppen samt Trädgårdsmässa som pågår hela helgen. AKVARELL & OLJA Om rökningen påverkar din lungfunktion finns hjälp att få! Emila Linderholm Efter Drop-in-spirometri föreläser överläkare och lungspecialist Lars-Olof Larsson från Karolinska Institutet om orsaker, symptom, diagnos och behandling vid KOL (Kroniskt Obstruktiv Ljungsjukdom). Tidig upptäckt ger Dig goda möjligheter att leva ett bra liv med KOL. Hydman • P Stappe • I Roth • BG Karlsson • Anders Hultman • Emilia/Lena Linderholm • CF Reutersvärd • Max Hamilton • Joseph Baqués • Miró • Ingrid Roth Peter Eugén Nilsson • Anna Gardell Ericsson • J Naliwajko • MÄNGDER INREDNING John Bauer • Jenny Johan Krouthén & DEKORATIVT! Nyström • Lena LinderOlika Matgrupper, bla 8 stolar holm • Samling 8st BG & bord Gustaviansk • Olika Karlsson • G Rudberg • målade Byråar 1800-tal • Ett RP • Ian Rusth • ii Lagerberg flertal kristallkronor • Taburett • Severin Nilsson • • Bartsolar • Karmstolar • K E Höglund • J Krouthen • Brickbord • Mängder sentida I Schiöler • R Sandberg • dekorativt ost-indiskt porslin Hilding linnqvist • Sam • Speglar • Fåtöljer • Gjutjärn Kristallkronor Uhrdin • Madeleine Pyk • Madeleine Pyk • Kompletteringsmöbler Y Edelmann • Åke Lexmon • Sängbord • Trappstege • • Ulrica Hydman • Flertalet vitrinskåp • VinkyNils Pedersén • Hans lare • Urnor • Glas • BordsOhlin • Kim Bo Jensen • lampa • kandelaber och Anders Palmér • Emilia ljusstakar • Piedestaler • Linderholm • John JonSvensk design-väska och Gustaviansk And • POP ART: Robert BG Karlsson smycken • Glasskulptur Ulrica matgr. 11-delar Hilmersson Hydman & Mateusz Maraj • Vas Bertil Vallien • Vas Emilia Linderholm • GRAFIK B.LA: Bronser Miroslav Vasik och mycket mer. Certifierade Andy Warhol ”Marilyn” • Peter Dahl • Sven Lidberg • Lennart Jirlow• Angelica Wiik • Rolf Hansson • Komplett mapp Carl Larsson • Angelica Wiik • Y Edelemann • T Thobiasse • KE Höglund • Peter Dahl • Tom Moore • Andy Warhol James Coignard • Cornielle • Ulf Gripenholm • Arman • Vasilenko • U Tisdagen den 28 april 2015, kl 16.30-20.00 Plats: Folkets hus i Solna, Skytteholmsvägen 2 Program: Kl 16.30–18.00 Drop in: Lena Eriksson och MarieLouise Falk Preville, KOL-sjuksköterskor i Solna, testar din lungfunktion med spirometer (begränsat antal platser) Kl 18.00–18.45 Föreläsning om KOL – orsaker och behandling Kl 19.00–19.45 Frågestund i grupprum med läkare, KOL-sköterska och KOL-patient Kl 19.45–20.00 Sammanfattning, avslutning MATTKOLLEKTION FÖR SLOTT OCH KOJA! Omfattande kollektion orientaliska mattor från en av Landets största mattgallerier ”Persiska Huset” Mängder intressanta sentida, old och semi-antika mattor i storlek från 1-24 kvm. ursprung/design ex: Nain, Moud, Ziegler, Stadsmattor, bymattor, nomadmattor, gallerimattor m.f.l Föreningen HjärtLung Solna-Sundbyberg i samarbete med Boehringer Ingelheim AB Föreningen HjärtLung Solna-Sundbyberg info@solna.hjart-lung.se Boehringer Ingelheim AB 08-721 21 00 OBS! ANNONSEN INNEHÅLLER ENDAST ETT URVAL AV 100-TALS FÖREMÅL SOM SKA KLUBBAS. info@svenskaauktionsbyran.se tel: 0768-16 33 66 www.sab123.se *observera att antalet platser är begränsdade. Vi bevakar Stockholm Kom i form på 90 dagar GARANTERAD SOMMARFORM pengarna tillbaka garanti CITY SOLNA balancetraining.se TÄBY SUNDBYBERG