Auktion 2015-‐11-‐21 Sida 1 av 16
Auktion 2015-‐11-‐21 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 Rosenthal, figurin, hund med gås, H14cm L23cm Lisa Larson, Gustavsberg, ko ur serien Stora Zoo, H12cm Bertil Vallien, Rörstrand, lokatt, H20cm Wien figuringrupp, musicerande par, H13,5cm, skador/damage Åke Holm, figurin grupp, spelande troll, H19cm Lisa Larson, Gustavsberg för WWF, loddjur, H15cm C.G. Hallberg, 1 par ljusstakar, nysilver, art deco, H24cm, en fot med små bucklor 1 par kandelabrar, jugendstil, mässing, H39cm, ytslitage Bordslampa, engelskstil, mässing med grön plåtskärm, höj och sänkbar, H49cm, bruksslitage 3st äldre tomtar, H29, 35 & 34cm, 2 attribut saknas, en med fotringsnagg, en med spricka och nagg Wien, skål på fot, dekor med kvinna och amoriner, H6,5cm D18,5cm, Meissen flaska med silverkork, H13cm samt Bavaria kanna, H17,5cm Paul Hoff, Kosta Atelje, konstglas fågel, H20cm L25cm Skål och fat, Kina bl.a. 1800-‐tal, H8,5cm D19 & 20cm samt kanna, orientaliskt, H16cm Gustavsberg parianfigurin, Kan du inte tala?, H19cm, pojke med fotnagg Kunglig Dansk, 1 par ytterfoder, Blå blomst, nr. 10/1704, 2:a sortering, H16,5cm D19cm Juan Huerta, Lladro, eskimo, H26cm Georg Jensen, 1 par ljusstakar, Bloom i kartong samt 1 par ljusstakar på fot, Bloom Ann Wåhlström, Kosta Boda vas, atelier 91, numrerad 3342-‐041/300, H30cm Nao by Lladro, Daisa, H37cm Portfölj i skinn, Samsonite, 32x42cm, nyskick! LWG-‐logg, L. Löwing, Stockholm, mindre bruksslitage samt fartygskompass, G.W. Lyth, Stockholm nr. 11459, fodral med skador Gamo, luftgevär med kikarsikte, mod. Hunter kal.5,5, L113,5cm, mindre ytslitage Luftgevär, Daisy Red Ryder i kartong, L88cm, fint skick Modellskepp, Clipper Siglo XIX, H52cm L73cm Skulptur, marmor i form av fågel, H56cm, små nagg Mätklocka för brevduvor med printer, för funktionen ansvaras ej 6st kaffeskedar, silver Finland, L12,5cm, total vikt 84g, gravyr Georg Jensen, besticksuppsättningar, Gammal dansk, silver, 7st bakelsegafflar L14,5cm, 12st kaffeskedar L11cm, 1st matsked, 1st matgaffel, 1st matkniv, total vikt utan matbestick 480g, medföljande askar, mestadels oanvända 12st kaffeskedar, silver, L9,5cm samt serveringsgaffel och sked, silver, L11 & 12,5cm, total vikt 105g Sockerskål och gräddsnipa, silver, total vikt 156g 1 par ljusstakar, silver, H8cm, fyllda 15st kaffeskedar, silver, L 9,4cm, sked silver 1949 L13cm, total vikt 114g samt silverarmband med markasiter, L18,5cm, 1 pärlörhänge och en del av ett armband L12,5cm 18st skedar, silver, Viking Rose, L10cm, total vikt 147g Parti silverföremål bl.a. CGH salt & pepparkar, kaktång, skålar, m.m, total vikt 196g Skål, silver GAB 1955, H10,5cm D18cm, vikt 302g Besticksuppsättning, Sachsisk, silver bl.a. Cohr, 18st bakelsegafflar L13,5cm, 18st kaffeskedar L11,5cm, total vikt 684g samt tårtspade med silverskaft L22,5cm, mestadels nyskick Gense, besticksuppsättning, skål med delvis guld, 12st matskedar, 12st matgafflar, 12st matknivar, medföljande etui Skulptur i form av 3st fåglar på gren, brons, numrerad 37, otydlig signerad, H15cm L17,5cm Parti vykort med kungligheter, mestadels Sverige, 1900-‐tals första hälft, 438st Brefkortsalbum med topografi, Lunda motiv Minolta kamera SRT 303 och 6st objektiv, Minolta 1:1.7 f=50 mm, Tamron 1:3.8 1:4/210 20-‐210 mm, Minolta 1:3.5 f=135 mm, Tamron 1:5.6 f=300 mm, Soligor 1:2.8 f=28 mm, Chinonflex 1:3.5 f=23 mm samt auto teleplus. För funktionen ansvaras ej Sida 1 av 16 700 kr 500 kr 400 kr 400 kr 1 500 kr 1 200 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 1 000 kr 300 kr 350 kr 500 kr 500 kr 300 kr 500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 250 kr 1 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 750 kr 1 800 kr 400 kr 1 000 kr 500 kr 400 kr 300 kr Auktion 2015-‐11-‐21 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 13st LP skivor bl.a. Beatles, Rolling Stones, John Lennon, m.m, för funktionen ansvaras ej Parti kameror och objektiv bl.a. Minolta dynax 300 si med 2st objektiv, Canon FTb, Fujica single-‐8 PI, m.m, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej Kunglig Dansk, figurin, 1:a sortering, H14cm samt Bing & Gröndahl, figurin, den första kyssen, 2:a sortering, H18,5cm Kunglig Dansk figurin, H15,5cm Bing & Gröndahl 2st figuriner, H12,5 & 15cm 6st figuriner efter Jenny Nyström, H3,5-‐11cm Bing & Gröndahl, figurin, apor, 1:a sortering, H12cm Gullaskruf 6st remmare, H19,5cm samt Trelleborg 6st remmare, H19,5cm Björn Wiinblad, Rosenthal, vas samt 1 par ljusstakar, H14,5 & 13cm Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Domino, 15x15cm, obetydlig mynningsnagg Lladro 3st figuriner, H21 & 24cm Lladro 3st figuriner, H24-‐25cm Wallendorf figurin, H21cm samt Schaubach kunst Goebel, figurin H20cm Bing & Gröndahl räv, 1:a sortering, H10,5cm, Lladro figurin, H21cm samt Bornholm figurin, H20cm Gunnar Cyren, Orrefors, popglas, 2:a sortering, H15cm Karl Ens fågel H11,5cm samt Nao figurin H15cm Vicke Lindstrand, Kosta, vas, Zebra, 1116/5, H13,5cm, mindre små repor L. Hjort, Danmark, figurin, harpunerare, H22cm Thure Thörn, skulptur, brons, H23cm Skål på fot, sannolikt Lalique, märkt kristall France, H14,5cm Harald Salomon, Rörstrand figurin, flicka med blomma, H24cm Sven Hofverberg, Gustavsberg, skålfat, stengods, d23cm Meissen, genombrutet fat med blomdekor, 1:a sortering, D23cm, förgyllningsslitage samt KPM Berlin, genombrutet fat med rosdekor, 1:a sortering, D23cm Kunglig Dansk, 2st koppar med fat, 1800-‐tal, D8cm, 1:a sortering, 2st fat med fotringsnagg, en kopp med liten mynningsspricka, mindre förgyllningsslitage Potschappel, lockurna samt skål, genombrutna, båda med dekor av blommor, H15 & 8cm D16cm, blomnagg och lockknopp med lagning/chip to flowers 9st äldre tomtar, H5-‐14cm, ytslitage Dorothy Clough, Gefle, katt H10cm, Knud Kyhn, Kunglig Dansk, elefant, 1:a sortering, H5,5cm samt Kunglig Dansk fågel, 1:a sortering, H8cm 69 70 71 72 73 74 75 76 Vicke Lindstrand, Kosta vas, Zebra, nr. 1115, H15cm, ytslitage Stig Lindberg, Gustavsberg, fat, Domino, 20x20cm 77 Figurin, Meissen liknande stämpel, sittande putti, H13cm/Meissen style Gunnar Nylund, Rörstrand skulptur i form av fisk, höjd utan sockel 14cm samt Gefle, 1 par ljusstakar, Röd rubin, H6,5cm Sevres, mugg, kustscen med människor och båtar samt dekorerad rubinfärgade stenar, H7,5cm d7cm, 9st stenar saknas samt fotringsnagg/9 stones missing Wedgwood vas, H13,5cm, fotringsnagg samt Metzler & Ortloff, trana, H20,5cm KPM Berlin, 3st koppar med fat, H3,8, 6 & 5,5cm D11, 11,5 & 14,5cm, 1:a sortering varav en kopp med fat 2:a sortering, ett fat med bränningsspricka Sven Hofverberg, skål samt vas, H7,5 & 11,5cm D14cm 78 79 80 81 82 Bertil Vallien, Kosta Boda, skulptur, Brain, H8cm, signerad Goebel 3st figuriner, H7,5-‐13cm samt Wallendorf figurin, H9cm Rörstrand, figurin i form av fisk, majolika omkring 1900. H19cm, glasyr med mindre slitage Bing & Gröndahl, figurin, dansande barn, 2:a sortering, H21cm Kunglig Dansk figurin, H14,5cm Kunglig Dansk, figurin, Amagerflicka, 1:a sortering, H22cm Sida 2 av 16 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 1 500 kr 400 kr 400 kr 500 kr 800 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 700 kr 700 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 350 kr 1 000 kr 500 kr Auktion 2015-‐11-‐21 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 Tapio Wirkkala, Iittala glasservis, Marski, 9st ölglas, 12st vinglas, 8st snapsglas Alva Aalto, Iittala, vas, Savoy, H16cm Mari Simmulson, Upsala-‐Ekeby figurin, H7cm L11,5cm, små fotnagg samt Rolf Palm, Höganäs, 2st troll, H10cm Meissen, 4st koppar med fat, 1700/1800-‐tal, 1:a sortering, D7,8, 8 & 13,5cm 8st slipade vinglas, olikfärgade, H19cm Orrefors, 6st vinglas, 8st selterglas, 4st champagneglas Eva Englund, Orrefors, skål H7cm D17cm samt Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas och skål, H6,5 & 16,5cm d13cm Paul Kedelv, Flygsfors, 2st skålfat 1955, signerade, L19 & 24cm, Gunnar Nylund, Nymölle kanna, H21cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand vas, H25cm Berit Johansson, Gense, ljusstake, Harlequin H23cm, Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, vas på fot, H24cm samt glasskål, H11cm Hänkelskål, 1900-‐tal, H21cm Bordsfotogenlampa, mässing och koppar, jugend, elektrifierad, H59cm Rörstrand 11st mattallrikar, Peru samt Arabia 6st tekoppar med fat Nao by Lladro, figurin, Daisa, H47cm Olle Alberius, Rörstrand lampfot, H42cm samt 2st dalahästar, H25 & 7cm Sven Palmqvist, Orrefors skål, Fuga, H10,5cm D19cm, Bertil Vallien, Kosta Boda skål, H11,5cm D19,5cm samt Helena Gibson skål, H7cm D14,5cm Ulrica Hydman Vallien, Kosta Boda, skål och ljusstake, H8,5-‐12cm samt kakfat med graverad dekor, D27cm Tempellejon, Japan, H18cm, en tand med avslag 4st koppar med fat bl.a. Rörstrand, Kina, slitage samt emaljfat med lagning 6 + 5st glas med slipad dekor, olikfärgade, H13-‐20cm samt bricka L52cm, ett glas med fotnagg Simon Gate, Sandvik, karaff samt 6st glas Flygsfors, skålfat, Coquille 1956, signerad, L21cm Bordsfotogenlampa, majolikahus, H50cm 1 par ljusstakar med amoriner, mässing, H30cm Björn Wiinblad, Rosenthal, vas, H32cm Vas, Kina 1900-‐tal, H28cm Lockpokal, grön med förgylldekor, H30cm, mindre förgyllningsslitage samt lockpokal, röd, sannolikt Murano, H26cm Tomteterrin med lock samt kanna, efter Jenny Nyström, H17 & 18cm D22cm Barbro Bäckström, väggrelief 1978, Piura 541/650, 23,5x28,5cm, medföljande väggfästen, ytslitage Rosenthal kaffeservis, Sanssouci, 11st koppar, 15st fat, 13st assietter, kanna, gräddsnipa, sockerskål samt bonbonjär H13cm, lockknopp med lagning Gunnar Nylund, Rörstrand, kanna, stengods, 1:a sortering, H30cm Monica Bratt, Reijmyre, kanna/hänkelvas, H26cm Gunnar Nylund, Rörstrand, 2st vaser varav en med handtag, stengods, 1:a sortering, H14 & 20cm Hertha Bengtsson, Rörstrand, 3 servisdelar, Blå eld, L16,5 & 28,5cm, ett fat med obetydlig mynningsnagg Rosenthal, 11st mattallrikar med gulddekor, D27cm Göran Wärff, Kosta, skål 57516, dekor med päron i relief både in och utsidan, H11,5cm D16,5cm Paul Hoff, Kosta, skålfat 77725, dekor med fiskar i relief, D30cm Rörstrand matservis, Malmö, 6st mattallrikar, 6st djupa, 6st assietter, 2st skålar samt ett fat med gulnad Kunglig Dansk, 2st terriner 1940-‐tal, H15 & 22cm, 1:a & 2:a sortering Gefle teservis, Grand, 6st koppar, 6st fat, 6st assietter, kanna, sockerskål samt mjölkkanna Gustavsberg matservis, Opak, 12st mattallrikar, 11st djupa, 11st assietter, såsskål, skål, 3st uppläggningsfat samt 2st kaffekannor, ej tillhörande servisen Sida 3 av 16 400 kr 300 kr 250 kr 500 kr 500 kr 800 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 1 000 kr 300 kr 300 kr 1 000 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 400 kr 800 kr 800 kr 500 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr Auktion 2015-‐11-‐21 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 Bing & Gröndahl, mat och kaffeservis, 8st mattallrikar, 8st djupa, 7st förrättstallrikar, 8st assietter, såsskål, skål, bringare, 6st tekoppar med fat, sockerskål och gräddsnipa, 1:a sortering samt glasstop med graverad dekor Rosenthal lockurna H27cm, Rosenthal fruktservis 12st assietter med fat samt 1 par ljusstakar Rörstrand matservisdelar, Malmö, 11st mattallrikar, 10st djupa, 10st assietter samt 2st fat Butiksskrin för sytillbehör, H35cm B37cm, slitage Parti bonad, kopparkanna, koppar aladobformar, flaska, propp saknas samt fotogenlampa, H59cm, kuphållare lös 4 delar kopparföremål bl.a. kanna, hink, m.m, H14-‐34cm Tunna för svag dricka samt 3 kopparföremål Monark Cavalliers transistor radio, Monark transistor radio i kartong samt Concerton radio, för funktionen ansvaras ej Grundig, platt-‐TV, 22-‐tum, medföljande fjärkontroll och instruktionsbok, för funktionen ansvaras ej Pentax kamera spotmatic F och 3st objektiv, Takumar 1:3.5/35, Takumar 1:1.8/55, Tamron 1:45 f=21mm samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej Canon kamera AE-‐1 och 4st objektiv, Canon 50mm 1:1.8 S.C, Expert 1:2.8 f=28mm, Tokina 400 mm 1:5.6, Tokina 30-‐200 mm 1:4.5 samt medföljande väska och tillbehör, för funktionen ansvaras ej, enligt uppgift delvis defekt 2st golvvaser, orientaliska, 1900-‐tal, H45 & 59cm Heissner, tomte med lykta, H73cm, lykta med lagning, tomten med mindre ytslitage 1 par trädgårdsurnor, H30cm, ytslitage Holmegaard karaff H22cm, vas möjligen Kosta H30cm samt bemålat krus H33cm, fotnagg samt monogram Bordslampa H39cm, skärm med kantnagg Ytterfoder, majolika D19cm, kantnagg, Rörstrand krus, H19cm samt kanna, H28cm 3st nysilverbrickor varav en med gravyr, L38, 37 & 51cm 6st delar nysilver bl.a. ljusstakar, bricka, m.m, H10-‐19cm Nysilverljusstake, smidesljusstake med 6 ljusarmar, 1 par mässingsljusstakar samt mässingsljusstake med 6 ljusarmar Skål på fot s.k. mormorskål, H23cm, lockurna H37cm, flussglasvas H31cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand 2st blomställ, L19,5cm Glasservis med slipad dekor, 12st rödvinsglas, 10st madeiraglas, 11st likörglas, 11st snapsglas, 10st selterglas, 3 delar med små nagg, 2 lådor Parti glas, färgade och bemålade Parti bl.a. kryddburkar, Landskapstallrikar, Rörstrand, moccaservis, m.m. Parti bl.a. Dresden lampfot, Gefle, m.m. Parti bl.a. Meissen fat, karaffer, m.m. Parti bl.a. svepask, vaxljusstakar, kafferost, nysilverljusstakar, m.m. 3st lampor, Primula-‐Prego för Dux och 3st väggfästen i kartong samt 2st monterade på sänggavels stång, ytslitage Brevetatto, 2st badrumsskåp, C.M. mod Castore, Italien, 1950/60-‐tal, H50 & 34cm L85 & 69cm, ett avslag saknas samt 2st lister saknas och en spegel med slitage Bing & Gröndahl, 16st prydnadstallrikar efter Carl Larsson motiv, D22cm Champagnekylare/ytterfoder, koppar med mäsingshandtag i form av lejon, H22cm D28cm samt Upsala-‐ Ekeby, 2st vaser med handtag, H24 & 27cm Rörstrand 4st ytterfoder, H17,5-‐20cm, en med nagg Skål med amoriner D20cm, Kunglig Dansk vas, 2:a sortering H10,5cm, Blå blomst krämkopp med fat, 2:a sortering samt 3st kannor Parti Stig Lindberg, Gustavsberg 2st skålar, Colores, bruksslitage, 12st vinglas på grön fot, 8st likörglas på fot Orrefors, glasservis 1970-‐tal, 8st ölglas, 11st vinglas, 8st madeiraglas Sida 4 av 16 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 1 000 kr 250 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr Auktion 2015-‐11-‐21 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 Besticksuppsättning, nysilver, 12st matknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 12st förrättsknivar, 12st gafflar, 12st skedar, 4st smörknivar, 12st tårtgafflar, 6 + 5st påläggsgafflar, 10st kaffeskedar, såsslev, sillsked, ostkniv samt marmeladsked Parti orientaliska föremål bl.a. kanna, bojan med lock, fat, lockask, m.m, någon del med skada Vicke Lindstrand, Kosta skål D9cm, Sven Palmqvist, Orrefors skål, D9cm, Erik Höglund 2st askfat, D8cm, Ulrica Hydman Vallien 6st assietter samt skål D9cm Parti bl.a. Stig Lindberg skål, Arena, Boda Nova dessertskålar på fot, Bo Fajans fat, m.m. 21 delar orientaliska föremål bl.a. 1800/1900-‐tal, skador Sigvard Bernadotte, Bing & Gröndahl, 4st kaffekoppar med 6st fat, Golden Sun samt Arabia kaffeservsi, Koralli, 8st koppar, 10st fat, 10st assietter Parti bl.a. Gunnar Nylund vas, nagg, Laholm skål på fot, Rörstrand Landstormen, 12st vinglas m.m. Besticksuppsättning, Hallbergsmodellen Kungsholm, nysilver, totalt 85 delar Parti nysilverföremål bl.a. chokladkanna, kanna, strösockerskål, 1 par ljusstakar, en ljushållare skev, m.m samt 1 par mässingsljusstakar Parti Gustavsberg blåvit krus, Marcolin FM fågel, smidesljusstake, Kunglig Dansk lampfot, Barsebäck skulptur samt fisk Lisa Bauer, Kosta, skål med graverad dekor, H18cm, medföljande original låda, fot med gravyr samt parti bl.a. Orrefors skålar, Laholm vas, m.m. Parti linnedukar, servetter, handdukar, m.m. Vicke Lindstrand, Upsala-‐Ekeby, elefant, H34cm, en bete med lagning samt Wallåkra bordslampa, H41cm Väggrelief efter Sigge Berggren 35,5x26cm samt Ystad Brons bokstöd, H12cm L19cm Bricka, nysilver med relief dekor L62cm samt nysilverbestick bl.a. dessertgafflar, druvsax, kaktång, m.m. Gunnar Hansson, uggla H9cm, Orrefors glasskulptur H13cm, Rörstrand spargris från Söderslätts sparbank H9,5cm samt Sea 2st glas H15,5cm Stig Lindberg kanna, Coq H19cm, Gunnar Nylund, Rörstrand stengodsskål D16cm, 1 par mässingsljusstakar H15cm samt ytterfoder med blomdekor, H16cm D18cm Vicke Lindstrand, Kosta, skål på fot med fjärder dekor, H22cm D19cm samt 12 delar dockservis, ett fat med nagg Simon Gate, Orrefors skål, Tusen fönster, H12cm samt Olle Alberius, Orrefors bordslampa, H38cm 2st nysilverbrickor, L51 & 54cm Sylvia Leuchovius, Rörstrand 5st ytterfoder, H11,5 & 13,5cm D12 & 14cm Parti bl.a. Rörstrand kaffekoppar, brödfat, flussglasvas, kantnagg, nysilver, m.m. Marianne Westman, Rörstrand lockburk, H10cm, Gustavsberg ugnsskål, Pyrå D24cm, 5st assietter D18,5cm samt Sigvard Bernadotte för Lundtofte, besticksuppsättning, Scanline, 57 delar, delvis märkta samt bruksslitage Parti Helje Liukko-‐Sundström vas och fat, Rörstrand Koka blå uppläggningsskål, Melina uppläggningsskål, Rörstrand kanna, 2st keramik vaser, 2st fat i form av sedlar Parti Vicke Lindstrand, Kosta 10st vinglas, Cecil, Orrefors 8st whiskeyglas, gravyr, Orrefors karaff, Iittala 8st whiskeyglas, Kosta 2st skålar samt Eva Englund, Orrefors skål, Maja H9,5cm Parti slipade glas, 32st vinglas H13, 14 & 15,5cm, 6st champagneglas samt kanna och karaff, slipade, 2 lådor Parti Monica Bratt glasmugg, Arabia glasskål, vas och skål 1970-‐tal, 2st glasvaser, Orrefors skål samt Bertil Vallien, Boda skål på fot Parti kopparföremål, 1 par smidesljusstakar, emaljerad skål, 1 par mässingsljusstakar, Rune Säll väggrelief 17x18,5cm, keramik vas, tennljusstakar, brevkniv Parti linnedukar, servetter, m.m. Kistskrin H22cm L40cm, trämortel H15cm samt kåsa, skador och ytslitage Björn Wiinblad, Rosenthal, 5st prydnadsfat, D15 & 33cm 1 par smidesljusstakar, H26cm samt 1 par biskvi bordslampor, H24cm Bordslampa, orientalisk, bronserad metall, H33cm, mindre ytslitage 2st stonker, H18 & 31cm, ytslitage Sida 5 av 16 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 350 kr 300 kr 200 kr 400 kr 250 kr 300 kr 250 kr Auktion 2015-‐11-‐21 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 Bordslampa, Strindbergsmodell, H41cm, kupa med nagg Kunglig Dansk sockerskål, Blå blomst, Rosenthal 3st föremål, Herend fat samt moccaservis Parti Bo Fajans 2st kannor, H10 & 17cm, Lars Pagfeldt kamel, H11cm, Gabriel 2st figuriner, H11 & 24cm samt Porsgrund 2st inramde porslinstavlor, 11x15 & 10,5x7cm Nils Johan, besticksuppsättning, Sessan, 16st gafflar, 16st knivar, 16st skedar, 6st smörknivar, 4st dessertgafflar, tårtspade, såsslev, istång samt förläggssked Parti bl.a. kruthorn, ljusstakar mässing, silverljusstake, fylld, svepaskar m.m. Rosenthal 2st fat D15 & 20cm, Wedgewood lockask samt 4st fat, D9-‐14cm Mats Jonasson, Målerås, 3st glasblock, H17 & 16cm L13,5 & 26cm, en med gravyr samt Ekenäs glasblock, H13,5cm L21cm Eschenbach, mat och kaffeservis, 12st mattallrikar, 12st förrättstallrikar, 12st assietter, 12st djupa, kanna, såskanna, 5st uppläggningsfat, 2st uppläggningsskålar, karott, 11st koppar, 12st fat, 11st assietter samt kaffekanna Parti bl.a. Erik Höglund kanna, Orrefors skål, m.m. Parti Lladro 3st figuriner, H14, 21 & 20cm, Björn Wiinblad, Rosenthal prydnadsfat D31cm, Kunglig Dansk motiv skålfat, 3:e sortering D25cm, karaff i form av hund samt Upsala-‐Ekeby, vas Parti bl.a. Boda Nova dessertskålar, Kanbstrup vas, Nittsjö vas, Rörstrand gräddsnipa och sockerskål, 1 par ljusstakar, Noritake, m.m. Parti bl.a. Orrefors skål, vas, m.m. Gefle 5st assietter, 1 par ljusstakar, lockskål, Percy, H4-‐17,5cm, lockskål med fotnagg och lock med spricka samt skål med blomtergållare H7,5 & 18,5cm Parti bl.a. nysilverföremål, tenn, mässing, mikroskåp, m.m, tennstop med buckla Parti bl.a. 2 vågar varav en med vikter, en ej komplett, kristallmottagare, räknemaskin, m.m. Parti 1 par ljusstakar, Goebel byst, lampfot i form av Nefertite, 1 par vägglampor samt Ljung uti Lund 6st vinglas 4st figuriner varav 2 Rex, H13-‐19cm Ägghöna, kantnagg, 3st glasfiguriner varav en Reijmyre, H12,5-‐20cm Bokstöd i relief, gjutjärn, Antik Järn Ystad Metall, H16cm samt Cohr, 1 par nysilverljusstakar, H17cm Ilse Clausson, Rörstrand, hänkelvas, H20cm samt Gunnar Nylund, Rörstrand, skålfat, D17cm Tapio Wirkkala, Iittala karaff samt Kunglig Dansk lampfot, H27cm 2st böcker, 1001 armbandsur av Martin Hävssermann samt Wilhelm Kåge av Gisela Eronn Fyllehund L28cm, majolika vas H20cm samt 2st figuriner H20 & 27cm Sven Palmqvist, Orrefors 3st skålar, Fuga, D18,5 & 21,5cm, Orrefors skål D11,5cm samt skål, möjligen Bertil Vallien D13cm Noshöning, ädelträ, H19,5cm L36cm Rosenthal lockurna, H22cm, Kosta ljusstake H19cm samt ytterfoder H17,5cm Lladro 2st figuriner, H14 & 22cm samt Nao 3st figuriner, H16-‐18cm Gullaskruf skål, D18cm samt 4st glasvaser, H14-‐25cm Josef Frank, Gustavsberg, skål D22cm, 1 par ljusstakar H9cm samt Rörstrand, 1 par ljusstakar H7,5cm Norsk Tradisjon, 10st tomtar, H9,5 & 13,5cm Gustavsberg, skrivbordsset samt 1 par ljusstakar Fiol med stråke, L58cm, slitage Pokalskål med lock och graverad dekor, H31cm samt 1 par ljusstakar, H18cm Rörstrand 1 par vägglampetter, Eden, H29cm 1 par jugendramar, H36,5cm B20cm, mindre ytslitage 1 par vägglampetter, H42cm 1 par väggapplicker med putti, nyrokokostil omkring 1900, förgylld mässing, H31cm Waldglashutte, glasvas med graverad dekor, H27cm samt lockpokal och 2st vaser i blått, H8-‐21cm Steiff leopard, L50cm, ögon saknas samt slitage och liten bristning undertill Atelje Lyktan, Åhus, bordslampa, höj och sänkbar, samt Olle Alberius, Rörstrand, lampfot, H26cm Sida 6 av 16 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 250 kr 300 kr 300 kr 400 kr 250 kr 250 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 600 kr 1 000 kr 300 kr 300 kr 400 kr Auktion 2015-‐11-‐21 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 Fat med landskapsdekor, Kina omkring 1900, botten märkt med 6 karaktärers tecken i rött, D34cm Lockskål, bronserad metall, sannolikt Thailand eller Burma, H26,5cm, något skev samt mynning med nagg 1 par spegellampetter, H28cm Barometer och termometer, England 1800/1900-‐tal, skuren dekor, H82cm, ytslitage 1 par flussglas vaser, bemålade, H31cm, Sven Palmqvist, Orrefors vas, H17cm samt glasvas, H25cm Rörstrand fat D23cm, Meissen fat D26cm 1:a sortering, Mari Simmulson Upsala-‐Ekeby skålfat D30cm samt glasfat D27cm Eva Solo, salladsskål med handtag, H13cm D22cm, Flygsfors skål, 2:a sortering H6,5cm D15cm, vas jugend med bemålad dekor, H15cm, viss bäläggning och litet nagg samt salt & pepparkar i rostfritt, Danmark Minicykel, Cresent, 1970-‐tal, ytslitage Skånes Fagerhult AB, tamburmajor, krom, etikettmärkt, H181cm 2st radios, Centrum och Philips, teak, H18 & 22cm L50 & 41cm, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej Radio, art deco 1940/50-‐tal, H33cm L55cm, för funktionen ansvaras ej Äldre telefon, 1900-‐talets första hälft, H33cm samt Philips radio 1940/50-‐tal, H29cm L37cm, ytslitage och för funktionen ansvaras ej Trattgrammofon, H69cm, ytslitage samt trä med visst angrepp Bang & Olufsen, kassettspelare, beocord 6000, förstärkare beomaster 6000 samt 2st högtalare beovox S120, för funktionen ansvaras ej Stern & Stern, radio 1930/40-‐tal, H37cm L42cm samt Centrum, högtalare, H26cm, L28cm, för funktionen ansvaras ej 2st resekoffertar med träbeslag, små skador Kopparkittel, kopparhink med lock samt svepask allmogestil, H21-‐42cm Kunglig Dansk, 4 delar Blå Fasan bl.a. marmeladskål, kanna, H12-‐25,5cm Göran Wärff, Kosta, 12st figuriner, Kosta familjen Gunnar Cyren, Orrefors skål, Sofiero D20cm, kantnagg samt vas, Sofiero, H16cm Norsk Tradisjon, 10st tomtar, H9,5 & 13,5cm Ljusstake nysilver, H18cm, handspegel art deco D13,5cm, ytslitage samt tennvas H16cm, gravyr Bertil Vallien, Kosta Boda vas, H22cm, Kjell Engman, Kosta Boda vas, H15cm, Mdina glasskål, H14cm D17cm samt Lindshammar konstglas äpple, H7cm Parti bl.a. Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Alfredo Haberli, Iittala karaff, Björn Ekegren glasskulptur på sockel, Rosenthal fat, m.m. Bordslampa, Kina, H36cm samt bojan med lock, blåvitt, H18cm Lisa Larson, Gustavsberg, Pelle, H20cm, fotnagg Anne Nilsson, Orrefors ljusstake, Celeste, H37cm Lisa Larson, Gustavsberg, Gustaf ur serien Sekelskifte, H16,5cm, små glasyrsprickor F. Heidenreich, Rosenthal figurin, fågel, H12,5cm Lisa Larson, Gustavsberg, räv samt katt, H7 & 12cm Rosenthal figurin, signerad Birkhahn, H8,5cm Lisa Larson, Gustavsberg, Beata, H9,5cm L20cm Lisa Larson, Gustavsberg, adventgris ur serien Matilda, L30cm, obetydlig fotnagg Meissen, figurin, kärlekspar, 1:a sortering, H15,5cm, skador samt en hand med lagning/damage and one hand restored Meissen, figurin, kvinna vid trästam, 1:a sortering, H18cm, skador/damage Meissen, figurin, kvinna med korg på axel och lamm, 1:a sortering, H17,3cm, liten blomnagg samt kläder med små nagg/small chip to flowers and dress with small chips Meissen, figurin, Je les ramene, amorin med blomkrans, H16cm, 1:a sortering, blomnagg/chip to flowers Stig Lindberg, Gustavsberg fat, Fajans, L32cm, obetydlig fotringsnagg Sida 7 av 16 800 kr 300 kr 400 kr 400 kr 350 kr 300 kr 350 kr 400 kr 400 kr 250 kr 300 kr 300 kr 250 kr 1 000 kr 300 kr 250 kr 300 kr 800 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 350 kr 300 kr 300 kr 500 kr 200 kr 400 kr 300 kr 400 kr 300 kr 700 kr 1 000 kr 800 kr 800 kr 1 200 kr 1 000 kr 400 kr Auktion 2015-‐11-‐21 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 Kunglig Dansk moccaservis, Musselmalet halvblond, 12st koppar nr. 528, 12st fat nr. 526-‐528, 1:a sortering, en kopp med spricka Sevres kaffeservis 1800-‐tal, 2st koppar med fat, kanna H14cm samt sockerskål H11cm, kannans pip mässingskodd, en kopp och fat med fotringsnagg, kannans lock med nagg, förgyllsningsslitage Karl Grössl, Rörstrand, björn, H24cm Lisa Larson, Gustavsberg, Änglaljusstake, H11cm Mari Simmulson, Upsala-‐Ekeby, skål, Kaskad, H11cm D22cm Hummel 2st porslinstavlor, 13,5x13cm, en med obetydlig nagg, Rosina Watchmeister, Gobel, granatäpple torn med klocka, H35cm samt Kim Andersson, Goebel figurin, H11cm Kay Bojesen, apa, teak H18,5cm, armar saknas samt Timo Sarpaneva, Iittala, 1 par ljusstakar, Festivo, H25cm Mari Simmulson, Upsala-‐Ekeby, skålfat nr.16/100, polykrom dekor med ansikte, blommor, kanna och fågel, H5,5cm D37cm Bordsfotogenlampa, mässing och onyxfärgad fot, H66cm Björn Wiinblad, Rosenthal vas, H31cm, Gunnar Nylund, Rörstrand vas, Chamotte H17cm samt Carl Harry Stålhane, Rörstrand lampfot, Orient, H26cm 2st äldre nallar varav en märtk Steiff, H22 & 35cm, slitage Lundby, dockskåp med dockmöbler bl.a. ägget med fotpall, H42cm L89,5cm B28cm, mindre ytslitage Alton slipsklämma, silver, bärnstensfärgat collier samt bijouterier Parti bijouterier samt silverring, silverlås Parti bijouterier samt smyckeskrin Parti smycken bl.a. silver, Dyrberg & Kern armring, Alton KE Palmberg hänge, silverkam samt 1 par örhängen 18 K guld med malakitfärgade stenar, stoppers saknas Parti smycken bl.a. malakitfärgad collier, bärnstensfärgad collier Parti bijouterier bl.a. broscher, halsband, m.m, någon sten saknas 2st collier, bärnstensfärgade, L62 & 76cm 3st collier, bärnstensfärgade, L112, 68 & 58cm 2st collier, bärnstensfärgade, L194 & 148cm 8st ringar varav 5st silver bl.a. Ryssland samt en bronsring Finland Parti smycken bl.a. 1 par örhängen 18 K guld med pärlor VJ Parti smycken, mestadels silver Georg Jensen, armband, silver, design nr. 49, L20cm, vikt 10g Lars Håkansson, collier, silver 1982 Malmö, med ringar och stavar, L91cm, vikt 84g 2st armband, silver, L18,5 & 23cm, total vikt 86g Collier, silver med markasiter, L42cm, en sten saknas samt 2st ringar, silver med slipade stenar Armband, bismark, silver AB Ystad 1969, L20cm B2,2cm, vikt 43g Lornjet i form av hänge med onyx och markasiter, L6,7cm, en sten saknas samt silvercollier, L60cm Parti silversmycken bl.a. broscher, m.m. Parti silversmycken med bl.a. markasiter, m.m. Parti silversmycken 8st silverbrocher bl.a. emalj, slipade stenar, came Armband med silverlås, 2st hängen, 1 par örhängen varav ett med skada, bärnstensfärgade Parti silversmycken Parti smycken, mestadels silver bl.a. From, armband med ametistfärgade stenar, örhängen med markasiter, m.m. Ring, 18 K guld 1964, strl 22,5mm, vikt 7,5g, gravyr Henry Monsen, ring, 18 K guld 1956 Linköping, dekor med blommor och blad i relief, strl 19,5mm, vikt 4,2g Ring, 18 K guld med 6st diamanter totalt 0,05ct, strl 18mm, total vikt 2,1g, gravyr Ring, 18 K vitguld, solitär med diamant 0,12ct, strl 18,5mm, total vikt 3,7g Sida 8 av 16 1 200 kr 800 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 400 kr 1 800 kr 400 kr 400 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 200 kr 800 kr 500 kr 400 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 1 200 kr 700 kr 600 kr 1 000 kr Auktion 2015-‐11-‐21 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 Ring, 18 K guld med 3st diamanter, strl 18mm, total vikt 3,2g Ring, 18 K rött/vitguld, solitär med rubin samt 5st diamanter, strl 17,5mm, total vikt 3,3g Ring, 18 K vitguld med 35st diamanter, totalt 0,16ct, strl 18,5mm, total vikt 6g Ring, 14 K guld med 4st diamanter totalt 0,03ct, strl 16mm, total vikt 1,8g Ring, 14 K guld med akvamarinfärgad sten, strl 16mm, total vikt 3,7g Ring, silver med 2st ametist resp. 2 akvamarinfärgade stenar, delvis förgylld, strl 17,5mm Ring, 18 K guld, dekor med blommor och hjärta i relief, strl 16,5mm, vikt 3,4g, gravyr Ring, 18 K guld med came, Stockholm, strl 18mm, total vikt 2,4g Ring, 18 K vitguld med 28st diamanter totalt 1,51ct, strl 17,5mm Ring, 18 K guld med 7st diamanter i doserande storlek totalt 0,93ct varav största stenen 0,17ct, strl 19,5mm, total vikt 3,3g Ring, 18 K guld med 14st slipade stenar, strl 17,5mm, total vikt 3,4g Ring samt hänge, 18 K guld med came, strl 16mm, L2,1cm, total vikt 2,8g Armband, x-‐länk, 18 K guld Stockholm 1972, L20,5cm, vikt 63,9g 1 par ärhängen, 18 K guld med slipade stenar och pärlor, total vikt 1,8g 1 par örhängen, 18 K guld med slipade stenar, total vikt 1,3g, stoppers ej guld Collier, 18 K guld, L51,5cm, vikt 2,3g Armring, 18 K guld 1971, D6,5cm, vikt 6,8g, buckla 1 par örhängen, 18 K guld, total vikt 1,7g Hänge/brosch, 18 K guld med came, 4,8x3,8cm, total vikt 11,6g Armband, 18 K guld med smaragd samt 10st diamanter totalt ca 3 ct, märkt AH, L18,5cm, total vikt 16g Armband, bismark med 9st berlocker, 18 K guld 1956, L18,5cm, total vikt 15,7g, en berlock med gravyr Collier, x-‐länk, 18 K guld 1961, L60cm, vikt 24,5g Collier, bismark, 18 K guld 1954, L46cm, vikt 8,1g Medalj, 18 K guld, D3,5cm, total vikt med band 25,2g, gravyr Guldmedalj, Gustav V, total vikt med band 16,9g, gravyr Parti allmogeföremål m.m. J. Marttiini, 2st lappknivar, total längd 22 & 26cm samt Isakki Järvenpää, lappkniv, total längd 22cm 2st träfiguriner varav en signerad GJ, möjligen Georg Jonsson, H11,5 & 12cm samt kåsa L15,5cm Mössemblem, A. Tornborg, förgyllt med emalj, L11,5cm BVlgari, dam solglasögon med styrka Parker penna, för funktionen ansvaras ej Parti svenska silvermynt, 80% vikt 198g, 60% vikt 381g, 40% vikt 398g, 1 kr 1967 ocirkulerad 40% vikt 989g samt minnesmynt 10 kr 1972 vikt 18g Samekniv, signerad AN, total längd 24,5cm samt näverväska 16,5x21,5x11cm, baksida med liten skada Bahco, jaktkniv, total längd 32,5cm Parti 5 öres mynt i koppar och järn från perioden 1909-‐1950 bl.a. 1913 och 1927, flera fina mynt Fickur med silverboett, nyckeldragare, urtavla märkt English Lever, 1800-‐tal, D5,7cm Helvetia, fickur med silverboett D5cm, tillsynes fungerande samt damfickur med silverboett, nyckeldragare D3,5cm Omega, fickur med silverboett, D4cm, glas med skada, bucklor F. Renard, fickur, savonett med silverboett och silverurtavla, nyckeldragare, fram och baksida med dekor, D5,1cm, medföljande kedja och nyckel, tillsynes fungerande Viking, fickur med silverboett, D4,7cm, tillsynes fungerande Damfickur, nyckeldragare med silverboett, urtavla med målad dekor av fågel och blommor, D3,8cm, medföljande nyckel och kedja 1 000 kr 1 500 kr 1 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 600 kr 400 kr 12 000 kr Omega, herrur, Geneve, gulddouble date 1970-‐tal, D3,6cm, tillsynes fungerande Omega, herrur, Seamaster, gulddouble quartz date D3,5cm, 1980-‐tal, tillsynes fungerande, gravyr Certina Certronicverk 29-‐151, monterat i Omegaboett, läderrem med Omegaemblem, tillsynes fungerande 1 200 kr 1 000 kr Sida 9 av 16 7 500 kr 300 kr 400 kr 12 000 kr 300 kr 250 kr 400 kr 1 200 kr 300 kr 500 kr 4 000 kr 2 700 kr 4 200 kr 1 400 kr 3 500 kr 2 500 kr 250 kr 500 kr 300 kr 200 kr 250 kr 200 kr 2 500 kr 400 kr 300 kr 500 kr 400 kr 300 kr 400 kr 800 kr 300 kr 400 kr 800 kr Auktion 2015-‐11-‐21 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 IWC, herrur, automatic, 1950-‐tal, D3,5cm, urtavla med slitage samt glas med skador, delvis fungerande Omega, herrur, 18 K guld, Constellation automatic date 1960-‐tal, länk 18 K guld, x-‐länk Stockholm 1975, total vikt inkl. ur 81,4g, tillsynes fungerande Certina, herrur, Waterking 275 1970-‐tal D3cm, etui, tillsynes fungerande Omega, herrur, constellation automatic date med svart urtavla, 1960-‐tal D3,6cm, läderrem med Omegaemblem samt etui, tillsynes fungerande Certina, damur, 18 k guld samt x-‐länk 18 K guld, D2cm, total vikt 27,7g, baksida med gravyr, medföljande Certina etui, glas med mindre repor Omega, fickur savonett, 18 K guld, serier 6324486 boettnr. 7554444, 1920-‐tal, innerboett oädel, insida och baksida med gravyr, D5,1cm, total vikt 80,2g, etui, tillsynes fungerande Golvur, ek, jugend, H197cm Lodregulator, nyrenässansstil, H131cm Väggpendyl, förgylld, H52cm Väggpendyl, förgylld, H53cm, mindre ytslitage Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H99cm, ytslitage, krön med torrspricka, en dekorationsknopp saknas Väggpendyl, förgylld, Y. Westerstrand, H53cm, mindre förgylldningsslitage Väggur, Hamburg American Clock Co, H68cm, urtavla med ytslitage Väggur, jugend, Junghans, H69cm, fodral med mindre ytslitage Väggur, jugend, Gustav Becker, H77cm, urtavla och fodral med ytslitage Väggur, jugend, Hamburg American Clock Co, H68cm samt urtavla saknar en sprint till fästet Lodregulator, nyrenässansstil, H ? cm, krön saknas samt en trälist till underdelen saknas, mindre ytslitage Väggur, Junghans, nyrenässansstil, H102cm, urtavla med gulnad, ytslitage samt visst angrepp Väggur, nyrenässansstil, H98cm Väckarur, Junghans, H10cm, små bucklor, Bore fickur, D5cm, fickurställ H16cm samt klockkedja Bordsur med väckaklocka, Junghans, H18cm Bordsur, AD Mougin, bronserad och mörkpatinerad mässing med senare påsatta relief dekorationer, H39cm L30cm, urtavla med skada och ytslitage samt en attribut och 2 fötter saknas varav en ersatt med träfot, urglas saknas Bordssol lampa, Belmag Zurich, 1930-‐tal, H51cm, för funktionen ansvaras ej Anders Pehrson, Atelje Lyktan Åhus, taklampa, Bumling, gul, D41cm Taklampa, teak med glaskupor, 1950/60-‐tal, 5 ljusarmar, H54cm IKEA, golvlampa, modell Stockholm, H140cm Golvlampa, mahogny 1930/40-‐tal, H169cm 2st taklampor, 1940/50-‐tal, H53 & 56cm Taklampa, art deco, H47cm Taklampa, funkisstil 1930/40-‐tal, H94cm Taklampa, Tiffanystil, D52cm Takkrona, H35cm D23cm Carl Fagerlund, Orrefors, taklampa D36cm samt taklampa D27cm Werner Schou, taklampa i koppar och svartlackerad plåt med prismor, 1970-‐tal, D40cm Ljuskrona, rokokostil, H57cm Ljuskrona, Gustavianskstil, H53cm Ljuskrona, Oscarianskstil, H60cm Ljuskrona med prismor, H36cm 2st ljuskronor, rokokostil, H55 & 42cm, visst rostangrepp Johansfors, taklampa 1960-‐tal, H31cm D33cm, små fotnagg Ljuskrona, Oscarianskstil, stav och lövformade prismor, H39cm D42cm, ett lövblad saknas samt någon prisma saknas Ljuskrona, empirestil, bronserad stomme med glaskupa, omkring 1900, 6 ljusarmar, H56cm D68cm Ljuskrona med droppformade prismor, barockstil, 6 ljusarmar, H60cm D62cm Sida 10 av 16 400 kr 12 000 kr 400 kr 5 000 kr 3 500 kr 4 500 kr 500 kr 1 000 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 500 kr 400 kr 350 kr 1 000 kr 500 kr 600 kr 350 kr 300 kr 2 500 kr 300 kr 600 kr 500 kr 250 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 600 kr 700 kr 800 kr 300 kr 500 kr 800 kr 800 kr 1 800 kr 1 500 kr Auktion 2015-‐11-‐21 399 400 401 402 403 404 405 406 Taklampa, Tiffanystil, D42cm samt extra skärm, D40cm Väggspegel, förgylld, rokokostil, H78cm B45cm, mindre förgyllningsslitage Väggspegel, förgylld med relief dekor av blommor, krön av mässing Gustavianskstil, H97cm L68cm Urmakeri tvätt, Elma Vacmatic, för funktionen ansvaras ej Apparat för att upprätthålla gången hos automatiska armbandsur, för funktionen ansvaras ej Vibrograf Tickoprint perfect Transistor T46 med tillbehör samt oscilloskop Ticketron OT2, för funktionen ansvaras ej Christina Björn Larsen, 2st oljor, 38x33 & 61x46cm samt Tage Rudolf Ahlm, olja, Skarvarna Härjedalen 59x69cm 400 kr 400 kr 700 kr 800 kr 500 kr 800 kr 400 kr 300 kr 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 Alexius Huber, aluminiumrelief, 104/120 15x15cm samt Katarina Hård, etsning 1997, 101/120 24,5x36cm Jörgen Fogelqvist, lito, 133/275 50x60cm samt Lars Norrman, lito, 175/310 30x45cm Madeleine Pyk, lito, 48/295 25x18cm Åke Liljeson, olja, landskap 1959 32x53cm samt Jacques Zadig, lito, 138/375 34x49cm Helmtrud Nyström, etsning, 58/95 39x39cm Vyautas Kasiulis, lito, 164/210 20,5x29,5cm Max Walter Svanberg, akvarellerat metallpräglat offsetcollage, 185/250 43x35cm Axel Olson, lito, 7/40 17x31cm Litografi, signerad, 44/50 38x55cm 3st litos, Japan, signerade, landskapsserie 41x28cm Foto av Oscar II i mahognyram med förgyllda detaljer samt krona 52x38cm Fredrik Reuterswärd, lito, 138/200 72x53cm 2st miniatyrmålningar, 4,5x3,5cm Max Walter Svanberg, signerat tryck med silverplätering, 27/300 86x59cm Torgny Rydahl, 2st oljor, landskap 40x54 & 91x72cm Berry Bars, olja, komposition med figur 56x44cm Oljetryck på plåt, 1800-‐tal 28x23cm, ramskador Felice Auguste Rezia, olja, stadsvy med människor 24x19cm Ivan Jordell, olja 36x44cm Lillemor Rudolf-‐Hall, olja, stilleben med skuggor 47x53cm Knut Norman, 2st oljor, paris 31x39cm samt byvy 31x39cm 427 428 Paul Holsby, pastell, segelbåtar i Martinique 1952 32x40cm Fabian Lundqvist, olja, stilleben 37x45cm 300 kr 500 kr 429 430 Bertil Landelius, olja, kustlandskap 53x72cm Jean Rosengren, ola 26,5x21,5cm samt Christian Björn Larsen, olja 1983, 23,5x35,5cm 350 kr 300 kr 431 432 Hjalmar Lindblom, olja, vinterlandskap 45x53cm samt Louis Zelig, olja, flicka med bok 1959 61x24cm Alf Stridfeldt, emalj 39x29cm Christian Iversen, olja, strandvy 32x42cm samt olja, oidentifierad konstnär, osignerad, sannolikt England 27x22cm Bo Cronqvist, olja, träddunge vid insjö 1977 22x28cm samt E. Wångberg, olja, stadsvy 1956 53x37cm Henry Heerup, olja, kvinna med apelsiner 47x37cm, något vågig samt veck Jörgen Bille, olja, stilleben 64x53cm samt Viktor Rasmussen, olja, segelfartyg 43x63cm Ivan Jordell, olja, landskap 48x59cm Conny Burman, olja, segelbåtar på månbelyst hav 1906 32x73cm Lars Lennart Lindberg, olja, Om natten 1964 55x41cm samt K. Ragni, olja, badare 44x53cm Alf Stridfeldt, väggrelief, delvis kopparmålat trä 70x100cm Alf Stridfeldt, relief, trä och olja, figurer i skymning 1976 89x122cm 2st litografier, Japan, signerade, 17,5x12 & 37,5x24cm Harald Sallberg, etsning, 24/310 27x31cm samt Reinhold Ljunggren, lito, 20/250 47x34cm 300 kr 300 kr 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 Sida 11 av 16 350 kr 800 kr 350 kr 400 kr 400 kr 800 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 600 kr 300 kr 1 000 kr 400 kr 400 kr 500 kr 2 000 kr 300 kr 500 kr 350 kr 400 kr 350 kr 3 000 kr 350 kr 400 kr 500 kr 300 kr 300 kr 500 kr 300 kr 300 kr Auktion 2015-‐11-‐21 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 Eskil Skans, olja, fiskare 35x47cm, Thorwald larson, etsning 51/60 58x48cm samt serigrafi, signerad 1991 21/60 41x55cm 8st tryck med gamla Lundabilder, vackert inramade 22x28cm Alexius Huber, lito 43x30cm, Bengt Böckman, lito, 437/450 33x23cm, Ove Olson, lito, 59/250 46x33cm samt Helena Bergenrud, etsning, 50 ex. 49x49cm Knut Grane, lito, 86/300 30x30cm samt Carl Magnus, 2st litos, 332/350 34x48cm och 1969 42x67cm, en oglasad 2st tryck efter Pablo Picasso 47x38cm samt 62x49cm, insektsrester Eva Zettervall, lito, 184/250 30x23cm, Johan Petterson, lito, 153/295 17x16cm, Roja, lito, 203/300 26x26cm samt lito, signerade, 2/99 42x27cm Skänk, jugend omkring 1900, H204cm L152cm B50cm, mindre ytslitage Byrå, nyrenässansstil, 5 lådor, H114cm L83cm B44cm, mindre ytslitage Kista med smidesbeslag, daterad J.M.S. 1881, H66cm L140cm B62cm, mindre ytslitage Byrå rotting 4 lådor H81cm L97cm B49cm, mindre ytslitage Soffbord rokokostil H53cm L134cm B65cm Satsbord, mahogny, H47-‐50cm L49-‐56cm, ytslitage Yngve Ekström, Swedese, serveringsvagn, rödbetsat trä, omärkt, H55cm L60cm B50cm, ytslitage Byrå, chippendale med glasskiva, H54cm L60cm B36cm Carl Malmsten, nattduksbord med låda och hyllplan, fur, brännmärkt CM, H58cm L50cm B32cm, mindre ytslitage Säng nyrokoko stil H116cm L198cm B88cm, mindre ytslitage Skrivbord, NK 1950-‐tal, vitmålat, H75cm L140cm Slagbord 1800/1900-‐tal, H72cm L59 + 40 + 59cm B91cm, mindre ytslitage Pelarbord H75cm D59cm samt klaffbord med svarvade pelare, H71cm L62cm B35 + 30 + 30cm Tevagn, art deco med rotting och glas, H57cm L79cm, ytslitage Väggskåp, allmoge 1800-‐tal, H66cm L63cm, trä med visst angrepp samt ytslitage Matsalsbord, renässansstil, H77cm L178cm B108cm Sidobord/sybord, sengustavianskt, provinsarbete 1800-‐tal, H76cm L60cm B44cm, ostadigt FR Brevettato, herrbetjänt, H105cm, mindre ytslitage Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L37cm Karusellbord med mässingsfötter och hjultrissor, H58cm D48cm Soffbord 1950-‐tal, H57cm L120cm B54cm, 2st fästskruvar saknas samt ytslitage Blomsterbord, Gustavianskstil, H75cm L76cm, färgbortfall samt ytslitage Spelbord med klaffar, renässansstil, H69cm L50 + 13 + 13cm Soffbord, delvis teak, H49cm L132cm B53cm Rökbord med monterskåp, H68cm D59cm, ytslitage 1 par vilfåtöljer, modern design Karmstol 1960-‐tal, galoon klädsel, mindre ytslitage Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 6st stolar, 7:an, ytslitage samt plastkupor saknas Stol 1950/60-‐tal 1 par karmstolar, rokokostil med broderad klädsel 1 par karmstolar, jugend, mahogny, något ostadiga Ole Wanscher för P. Jeppesen, karmstol PJ 112, ytslitage Armlänsstol, barockstil med broderad klädsel samt fåtölj, rokokostil, klädsel med skador 2 par stolar, nyrokokostil Alva Aalto, Artek, 4st karmstolar, modell 45, björk sadelgjord, armlän i rotting, stämpel märkta, samtlig armstöd med slitage Karmstol samt stol, Miljö Expo, modern design 3st barnstolar, ytslitage samt något ostadiga Fästmanssoffa, nyrokokostil, H112cm L180cm Sida 12 av 16 350 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 400 kr 1 000 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 400 kr 300 kr 300 kr 250 kr 500 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 400 kr 3 000 kr 250 kr 400 kr 400 kr 600 kr 400 kr 300 kr 2 500 kr 300 kr 250 kr 1 000 kr Auktion 2015-‐11-‐21 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 2st karmstolar, rokokostil med broderad klädsel 8st stolar, ek, jugend med äpple dekor, 3 stolar något ostadiga Karmstol 1960-‐tal 4st stolar, Oskariansk 1800-‐tal 4st stolar, Oscarianskstil samt karmstol 1800-‐tal, visst rostangrepp Karmstol, 1960-‐tal med galoon klädsel, klädsel med skador och ytslitage 1 par karmstolar, rokokostil med broderad klädsel Soffa 3 sits, modern design med kromben, svängd modell, längd ca 235cm Byrå, Gustavianskstil med stenskiva och bronserade beslag, omkring 1900, provinsarbete, 3 lådor, H89cm L107cm B47cm, ben förstärkta, en list saknas samt ytslitage Rullklaff sekretär, Gustavianskstil med intarsia, H100cm L71cm B47cm, mindre ytslitage Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, 3 lådor, H83cm L95cm B49cm Chiffonje, nyrenässansstil, H143cm L100cm B46cm, mindre ytslitage Sekretär, teak 1960-‐tal, H98cm L88cm, fanerskador samt skiva med ytslitage Vitrinskåp, Gustavianskstil med bronserade beslag, H143cm L64cm B34cm Bord med kromben, 1970-‐tal med emalj liknande skiva, H55cm D120cm Vitrinskåp, rokokostil med bronserade beslag och intarsia, H154cm L86cm B39cm Salongsbord, nyrokokostil, H71cm L111cm Halvbord med fällbar skiva och 2 lådor, provinsarbete, 1800-‐talets första hälft, H73cm L42 + 42cm, något ostadig samt skiva slagen Kerstin Hörlin-‐Holmquist, NK Triva, fåtölj Lilla Adam H74cm samt soffa Lilla Paradiset H84cm L186cm, original klädsel, soffa med fläckar Byrå, rokokostil med stenskiva och bronserade beslag, H70cm L63cm 1 åar fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda, L182cm, trä med visst angrepp samt en konsol med liten spricka 1 par fönsterkonsoler, rokokostil förgyllda 1800-‐tal, L156cm, delvis omförgyllda samt små sprickor, fästen saknas Skrivbord jugend ek H78cm L128cm, en dekorlist saknas samt ytslitage Skrivbord 1960-‐tal, sannolikt Danmark, H72cm L152cm B75cm, små fanerskador, skivan med slitage Röllakansmatta 198x138cm samt gallerimatta, röllakan 241x83cm Handknuten matta, 128x200cm Handknuten gallerimatta, 267x86cm Handknuten gallerimatta, bucharastil 356x83cm samt handknuten matta, bucharastil 118x76cm Handknuten matta, Arak 200x137cm Handknuten matta, bucharastil 240x174cm Handknuten matta, 236x163cm 2st handknutna mattor, 127x101 & 92x64cm Handknuten matta, orientalisk 201x152cm Matta, Kina, polykrom dekor, 278x181cm Handknuten matta, Baktiari s.k. trädgårdsmatta, 200x151cm 3st äldre skinnväskor varav 2st med plånbok, mindre bruksslitage 2st bordsur, Tyskland, H25 & 32cm Parti bl.a. Murano kanna, Sigvard Bernadotte för Gense nysilvermuggar, m.m samt 2st dockserviser varav en Gustavsberg 5st vävnader bl.a. jugend, 144x33, 104x55, 50x49, 182x62cm, någon med fläckar Parti bl.a. Franka kamera Solida 11, Zephyr kikare, Lichter kikare, m.m, mindre ytslitage samt för funktionen ansvaras ej Höganäs ljusstake, H18cm, ljusstake allmogestil, H48cm samt vas, Italien, köpt hos NK, H25cm Parti bl.a. orientaliska föremål, blyglasfönster, allmogeföremål, m.m. Parti Villeroy & Boch terrin, Goebel 2st jultallrikar samt 2 set nysilverkaffeservis Sida 13 av 16 400 kr 500 kr 300 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 500 kr 500 kr 500 kr 1 200 kr 800 kr 300 kr 800 kr 400 kr 1 500 kr 500 kr 800 kr 4 000 kr 300 kr 400 kr 500 kr 300 kr 500 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 400 kr 400 kr 400 kr 300 kr 400 kr 400 kr 500 kr 250 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr Auktion 2015-‐11-‐21 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 Parti kaffekvarn, Georg Jensen mugg, 1 par mässningsljusstakar H33cm, Pierre Forsell 1 par väggljusstakar, Pendel samt Eumig kamera med tillbehör, för funktionen ansvaras ej Parti designplast bl.a. Bodum glöggkoppar med fat och bricka, Gustavsberg mugg, Tupperware, m.m, bruksslitage Parti miniatyrkoppar, orientaliskakoppar, m.m. Parti 45st äggkoppar bl.a. Gustavsberg samt tekanna 1 par vägglampor, Markslöjd, art deco stil, H23cm, Rörstrand 7st miniatyrskålar, D7cm, 2st figuriner samt miniatyr vas Parti krus, telefon Disney, för funktionen ansvaras ej, Upsala-‐Ekeby vas, 2 fat samt 12st glas 4st kikare bl.a. Lichter, telemax special, m.m. Parti glas bl.a. Signe Persson Melin, Boda assietter, m.m. Parti 2st karaffer, H29 & 31cm, 12st slipade vinglas på fot, 6st snapsglas, 7st selterglas samt 8st kaffemuggar, möjligen Iittala Parti bl.a. ostkupa med blomdekor, skålar, vas, m.m. 6st glasföremål bl.a. Christineholm vas och skålfat, Muurla skål, m.m. Gefle fat och lockskål, Mullbär d34cm, Erik Kold 2st plastburkar H12,5 & 16,5cm, Söholm 2st väggrelief H18 & 21cm, paradhandduk Astrid Sampe samt besticksdelar bl.a. nysilver, Slottsbarock, Gense skedar, m.m. Parti bl.a. 3 delar Ruda, kaffeservis nysilver, m.m, 2st lampor med skada på ljusfästet Parti bl.a. vägghyllor allmogestil, vävnad, m.m, mindre ytslitage Parti bl.a. FM bordslampa, Lindshammar, ljusstakar, vas med slipad dekor, m.m. 546 5st vägglampetter, H19-‐27cm 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 350 kr 300 kr 250 kr 300 kr 400 Parti bl.a. Gustavsberg cabaretfat, Flora, slitage, karaff, fruktservis, m.m. Jordglob, Gumperts A.B, Göteborg 1950-‐tal, H42cm, mindre ytslitage Marimekko duk, 230x132cm, fläckar samt handväska, skinn 19x28cm Parti Kunglig Dansk ytterfoder, Blå blomst, Orrefors 2st skålar D9,5cm, Rosina Wachtmeister, Goebel skål D6,5cm, Cyma väckaklocka, syställ samt Zaphir figurin Söholm 3st vaser, H16, 19 & 20cm, Rörstrand kanna H21cm samt 2st träbrickor L55x34 & 55x39cm Schackbräda med 32st pjäser, konstmassa Kosta 3st skålar, D16-‐17,5cm samt skål, slipad D17cm Lisa Larson, Gustavsberg, spegel 29,5x23,5cm, skador coh lagning samt Björn Wiinblad, Rosenthal skålfat, D36cm 300 kr 250 kr 300 kr Parti bl.a. Vive skulptur, Ljung uti Lund ljusstake, ljusstakar 1950-‐tal, m.m. Parti bl.a. Arabia glas, Kosta Boda skål, Upsala-‐Ekeby fat, koppar med fat, m.m. 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 200 kr 400 kr Parti glasljusstakar bl.a. Orrefors, Kosta, Lindshammar fotnagg, m.m, Orrefors med OS-‐symboler Parti bl.a. Erik Höglund flaska, Holmegaard julflaska, karaff med slipad dekor, m.m. 3st spanska figuriner, H27-‐33cm, 1 par hundar H22cm samt 2st trollkulor, Rolf Lindberg Parti emaljföremål bl.a. Kockums samt smålandshyttan glas Parti handdukar, servetter, dukar, m.m, 2 lådor Living & Room, 2st ljuslyktor H31 & 43cm, 1 par väggljusstakar, kopparfärg H21cm samt skål D34cm Väggpendyl, förgylld, batteriverk, H56cm, bakstycke saknas samt ytslitage Väggkonsol med spegel, förgylld, H70cm L70cm B26cm, mindre ytslitage Parti 3st karaffer bl.a. Orrefors, lockpokal, mässingsljusstake, Kosta Boda ljuslykta samt slipad glasskål D19cm Parti bl.a. Georg Jensen skedar, skeppsur med Junghans batteriverk, cigarett etui, Skultuna ljusstake, m.m. Parti bl.a. Pierre Forsell Gense salt & pepparkar, malm ljusstakar, lampkupor, m.m. Parti bl.a. Lippelsdorf hästfigurin, 1 par ljusstakar, miniatyr figuriner, m.m. Parti bl.a. metallskulptur, Röd rubin ask, träföremål, m.m. Orrefors 9st cocktailglas, 16st vinglas sannolikt Boda, 1 med nagg samt 6st vinglas på grön fot Sida 14 av 16 350 kr 300 kr 250 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr Auktion 2015-‐11-‐21 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 Parti bl.a. orientalisk kanna, Schumann 1 par ljusstakar med blomdekor, skålar, glasskulptur, m.m. Parti väskor och skärp bl.a. Puccini, mestadels skinnväskor 6st figuriner bl.a. Zaphir, Tengra, m.m. 9st böcker bl.a. Lennart Nilsson Livet, whiskey, ölboken, m.m. Hven, backafallflicka, H14cm, metallskulptur H16cm, slitage samt skulptur terracotta H21cm, nagg Parti böcker 12st bl.a. auktionshandboken, världskonsten, antikboden, stora samlarboken, m.m. Bordsur, Amerika H22cm, fodral med bristningar samt ikon Kunglig Dansk, skål med dekor av kräfta, 1:a sortering, D16cm samt Bing & Gröndahl, figurin och vas, 1:a sortering, H12 & 16cm, fågel med stjärt nagg Ystad Metall, 1 par ljusstakar, barockstil, mässing, H21cm, mässingsmortel H14cm, dekorationskniv L26cm samt mått L23cm Lladro 3st figuriner, H6,5-‐19cm, Nao figurin H11,5cm samt PAL figurin H16,5cm 8st böcker bl.a. Strindbergs måleri, kinesisk kalligrafi, m.m Kunglig Dansk kanna, 2:a sortering, H13cm, Kina vas, H25cm, John Andersson, Höganäs vas, H23cm, Gustavsberg skål, Eldorado brun, D20cm samt 2st konstägg, bemålade, H5cm Schwarswaldur, H24cm Vas med slipad dekor H23cm, tennskål H15,5cm D23cm samt ostkupa D23cm Kosta vas, H18,5cm, Orrefors vas och bringare, H14 & 27cm samt 2st karaffer 2st väggur varav en delvis teak, FHS och Mauthe, H49cm 2st väggur, jugend varav en Gustav Becker, H77 & 80cm, båda fodralen saknar små detaljer och ytslitage samt urtavlor med mindre ytslitage 2st väggur, jugend, Hamburg American Clock Co och Gustav Becker, H55 & 68cm, krön och 1 fodralglas saknas samt en dekorationslist borta, båda fodralen med ytslitage Sybord, nyrokokostil, H73cm L53cm B39cm, ett ben med lagning och ytslitage samt syskrin, allmogestil, H60cm L36cm B26cm Pelarbord ovalt, 1800-‐tal H74,5cm B84cm, ytslitage Atenienne H87cm L65cm samt bänk H66cm L98cm Byrå, rokokostil med stenskiva och mässingsbeslag, 3 lådor, H66cm L71cm, 2 handtag saknas Hagström, dragspel, Granesson, hölje med slitage Bänk, mexicostil, H42cm L80cm K-‐A Dal, olja 22x15,5cm, Mikael Wadström, etsning 8,5x6cm samt lito, Disney 6x7cm Tiger of Sweden, kavaj, herr, strl 54 Pälskappa samt pälsmössa, dam Gant, vinterjacka, herr, strl XL Bolero samt muff, dam, päls, bruksslitage Burberrys, damkappa, beige med extra avtagbar foder, strl ca 38-‐40 L114cm, baksida med liten fläck, skärp knopp med slitage Hängfotogenlampa, H107cm samt taklampa, smide och glaskupor, D49cm Bertil Vallien skål, D11cm samt Iittala 4st ljushållare Rörstrand kanna 21cm, Upsala-‐Ekeby krus H14,5cm samt hänkelvas H18cm Edvin Öhrström, Orrefors skål, H9,5cm D19cm, Lindshammar bordslampa, föreställande Globen samt Bengt Orup fat, D49cm Rosenthal fjäril, H6cm, Rosenthal bonbonjär ,D12cm, lock med sprickor samt Jani skålfat, D20cm Gusum, 1 par mässingsljusstakar, barockstil, H15cm samt 1 par engelska hundar, H24cm, ytslitage och glasyrsprickor Lladro figurin H20cm, blomnagg, Bing & Gröndalh 2st figuriner H11cm, Ljung uti Lund 2st skålfat D22 & 33cm samt stop H20cm Knästol, mahogny Resekoffert, 80x51x33cm, ytslitage Arai, hjälp, Freeway, strl XXL Sida 15 av 16 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 250 kr 250 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 250 kr 300 kr 400 kr 300 kr 250 kr 300 kr 400 kr 300 kr 500 kr 300 kr 400 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 300 kr 250 kr 250 kr Auktion 2015-‐11-‐21 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 5st korgar bl.a. picknickkorg, mangelkorg, slitage Herrgårdsur, Junghans, ej monterad, ytslitage Parti förstadagsbrev samt parti frimärken, enligt uppgift 20000st Parti skolmynthållare, 6st rakapparater, sax, 2 strykjärn 4st frimärksalbum bl.a. Sverige, Danmark, Norge, ej kompletta Parti tomtar, H6-‐30cm Parti bl.a. Lunax tubbkikare, Carton teleskopkikare, SNS kikare, m.m, mindre ytslitage Parti smycken bl.a. Alton silverhänge, pärlcollier med silverlås, bijouterier, herr och damur bl.a. Certina Eduardo Valenta, olja, landskap 45x37cm samt Göte Svensson, olja, landskap 45x53cm Ljuster med skaft, 1700/1800-‐tal, skador Parti svenska mynt bl.a. silver, 6st 50 kr 40%, 10st 2 kr 40%, 8st 1 kr 40%, 6st 50 kr samt mindre valörer, även kopparmynt Pärm med sedlar bl.a. svenska, nominellt värde 100 kr samt 2st silvermedaljer, total vikt 61g Parti svenska silvermynt, 40% vikt 235g, 80% vikt 45g, minnesmynt 50 kr 2st, svenska sedlar 5 & 10 kr nominellt värde 225 kr, m.m. 2 par örhängen, 18 K guld med pärlor, total vikt 2,1g, stoppers saknas, silvermynt 200 kr samt kopparmynt 2 öre 1665 3st fickur, Helvetia, La Rochette samt Moretime, en med silverboett, D3,2, 5 & 5cm, defekta Trimex, 6st armbandsur, dam och herr, mestadels 1970-‐tal, ej funktionstestade Damur, 14 K guld med länk 18 K guld, total vikt 17,9g samt 2st damur, 14 K guld varav en med oädel länk, gravyr, ej funktionstestade Ring, 18 K vitguld med diamant 0,03ct, strl 17mm samt ring 18 K vitguld med slipade stenar, strl 16,5mm, total vikt 4,6g Utgår! Armband, 18 K guld med namnbricka, L18cm, vikt 3,4g, gravyr 2st ringar, 23 K guld, strl 18,5 & 19mm, total vikt 8,8g, gravyr, en ring något skev 2st ringar, 18 K guld, strl 18,5 & 22,5mm, total vikt 8,8g, gravyr Ring, 18 K vitguld, GD & CO 1978 Malmö, strl 18mm, vikt 1,9g, gravyr 3st litografiska tryck, signerade, Japan, vertikal på rulle, 170x63cm, veck och slitage 2 par sillgafflar, silver, L11 & 15cm, total vikt 44g samt kaffeskedar, nysilver, 3 olika modeller, 12 + 10 + 12, L11-‐13cm 2st bägare, silver, H5 & 13cm, total vikt 190g, gravyr 3st frimärksalbum bl.a. USA, Sverige, Norge, m.m. Carl Henning Pedersen, litografisk plansch, Louisiana 1969 20/150 86x64cm, oramad Parti stenkakor bl.a. Bing Crosby, Dorothy Shay m.fl, ej kompletta originalinnehåll samt bildskiva Vouge Metz, radio, 1940/50-‐tal, H36cm L58cm samt radio, H17,5cm L26cm, ytslitage samt för funktionen ansvaras ej 2st bordsur 1940/50-‐tal, H18,5 & 21cm, ytslitage och en med fanerskador samt parti bl.a. Schatz barometer, Kienzle reseväckarur, m.m. Sida 16 av 16 300 kr 250 kr 250 kr 300 kr 250 kr 350 kr 300 kr 350 kr 300 kr 250 kr 600 kr 300 kr 600 kr 400 kr 200 kr 300 kr 2 000 kr 750 kr 0 kr 500 kr 1 500 kr 1 500 kr 300 kr 400 kr 200 kr 400 kr 300 kr 200 kr 250 kr 250 kr 300 kr