Jerusalem – Divided or United?

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Jerusalem – Divided or United?
FWU – Schule und Unterricht
VHS 42 02757 12 min, Farbe
Jerusalem –
Divided or United?
Trümmerliteratur im Nachkriegsdeutschland
für seine Werke
FWU –
das Medieninstitut
der Länder
00
®
oder weniger umfangreiche Formen der sprachlichen Unterstützung notwendig (siehe Erläuterungen zum Material).
Lernziele
Die Schülerinnen und Schüler sollen (fachsprachlich angemessen)
• die Teilung der Stadt Jerusalem beschreiben,
• die wesentlichen Stationen der geschichtlichen
Entwicklung nennen,
• die Konflikte, die mit der Teilung verbunden
sind, nennen und begründen,
• die städtebaulichen Veränderungen der Stadt
als Folge politischer Entscheidungen beschreiben und bewerten,
• die wirtschaftlichen Auswirkungen des Konflikt
für die beteiligten Gruppen nennen und bewerten,
• die Chancen für eine friedliche Lösung des Konflikts diskutieren können.
Zum Inhalt
The film describes the tensions which can
be seen and felt in present day Jerusalem in
different ways:
a. Scenes showing everyday life in Jerusalem including the presence of soldiers
everywhere.
b. Interviews with different people describing the conflict from their specific point
of view, e.g
• Teddy Kolleck, a dedicated moderate politician and former mayor of Jerusalem,
• Faisal Housseini, who hopes that Jews and
Arabs could actually make it if they really
tried.
• Kamal Abdul Fattah who points out the
necessity of an independent Palestine
state with Jerusalem as its capital.
• Marcel Dubois and Rabbi Newman who lay
stress on the religious side of the conflict.
• Mahdi Abdul Hadi who is optimistic about
a solution of the conflict, if people come
to reason.
The interviews have been selected to show
that give-and-take on both sides should and
must prevail.
The film presents the claims of both sides.
Vorkenntnisse
Der vorliegende Film eignet sich aus sprachlicher
Sicht in der Regel zum Einsatz im bilingualen
Sachfachunterricht (Erdkunde, Geschichte, Politik) ab dem 2. Lehrjahr im Sachfachunterricht.
Aus inhaltlicher Sicht passt er zum Problemkreis
„Clash of cultures“.
Kenntnisse zur räumlichen Einordnung und geschichtlichen Entwicklung Israels sind hilfreich
aber nicht zwingend erforderlich.
Abhängig von den sachfachlichen Vorkenntnissen
werden sich Zeitpunkt des Einsatzes, Zielrichtung
(Einführung, Erarbeitung, Sicherung) und Umfang
ändern.
Im Rahmen des fächerverbindenden Unterrichts
eignet sich dieser Film auch für den Einsatz in
den Fächern Englisch und Religion.
Hinweise für den unterrichtlichen Einsatz
im bilingualen Unterricht
Der Film eignet sich als Einstieg in die Thematik
„Clash of Cultures“ am Beispiel der Problematik
des Nahen Ostens. Im Erdkundeunterricht sollte
sich eine Raumanalyse der beiden am Konflikt
beteiligten Staaten anschließen, damit Hintergründe und Handlungsweisen der beiden Parteien
verständlicher werden.
Für den Einsatz des Films im bilingualen Sachfachunterricht sind aus allgemein- und fachsprachlicher Sicht – in Abhängigkeit der fremdsprachlichen Kompetenz der Lerngruppe – mehr
c. Maps used for illustrating the historical
development.
Zur Verwendung
Passive Materialien
Vokabelliste
Die chronologisch angelegte Wortliste ist
bewusst extensiv angelegt, um einen mög2
lichst problemlosen Zugang sicherstellen.
Sie ist vor allen Dingen hilfreich, um zu prüfen, ob die sprachliche Kompetenz der Schülerinnen und Schüler ausreicht, den Filmkommentar ohne größere Schwierigkeiten
zu verstehen oder ob ggf. eine sprachliche
Vorentlastung notwendig ist.
encircle, to
expand, to
refer to, to
Weiterführende Hinweise und Materialien,
u.a. alphabetische Vokabellisten, sind im Internet unter www.fwu.de abrufbar.
statement
provocative
complex
autonomy
convince, to
prevent from, to
prospect
Chronologische Wortliste E - D
on the borderline
immigrant
claim, to
court of justice
custom line
disaster
Kiblah
pilgrimage
insist on, to
remain, to
root
quarter
according to
orthodox Jew
Wailing Wall
clash
peace process
statute
administration
reject, to
extend, to
territory
occupy, to
proclaim, to
peace treaty
relocation
auf der Grenzlinie
Einwanderer
beanspruchen,
ansehen als
Gerichtshof
Grenze
Unglück, Unheil
Gebetsrichtung der
Moslems
Pilgerfahrt
bestehen auf
übrigbleiben
Wurzel
hier: Stadtviertel
entsprechend
strenggläubige
Jude
Klagemauer
Zusammenstoß
Friedensprozess
Statut
Verwaltung
zurückweisen
ausdehnen
Gebiet, hier:
Hoheitsgebiet
besetzen
(militärisch)
ausrufen
Friedensvertrag
Neuansiedlung,
Umsiedlung
recognise, to
attitude
sovereignty
claim
maintenance
pillar
neglect,to
swallow, to
einkreisen
ausdehnen (sich)
hier: betrachten,
ansehen als
überzeugen
abhalten von
Aussicht, Ausblick
(in die Zukunft)
Aussage
provozierend
vielschichtig
Selbstständigkeit,
Eigenverwaltung
hier: (politisch)
anerkennen
Haltung, Einstellung
Eigenständigkeit,
Hoheit
Anspruch, Anrecht
hier: Aufrechterhaltung
Säule, Stütze
vernachlässigen
verschlucken,
zunichte machen
Aktive Materialien
Textstellen aus dem Filmkommentar und
Statements
Die Textstellen können im Unterricht unterschiedlich benutzt werden als:
• Einstieg in die Besprechung nach dem
Ansehen des Films,
• Anknüpfungspunkte für eine Problematisierung der verschiedenen Aspekte,
• Sprechanlässe im Rahmen des sprachlichen Lernens (Anwendung der neuen
sprachlichen Mittel),
• Sprechanlässe im Rahmen des inhaltlichen Lernens (Festigung und/oder
Überprüfung),
• Vorlagen für schriftliche Hausaufgaben zu
verschiedenen Aspekten.
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Arbeitsblatt 1: Commentary
Jerusalem is a city in which not only Israeli Jews live.
Jerusalem means “City of Peace.“ But there is no peace in Jerusalem.
“It seems to be impossible to solve this conflict between Israelis and Palestinians“, says
Teddy Kolleck, former mayor of the city.
But the Palestinians claim Jerusalem as their own capital, too.
“And the only capital that could be, from a geographical point of view for what would be
a Palestine state in the West Bank, would be Jerusalem.“
Jerusalem is highly important, both for the Israeli Jews and the Palestinian Muslims.
Because of the continuing political conflict peaceful life between Jews and Muslims has
almost become impossible.
Jerusalem became a divided city.
But in 1967, the Israelis began building new Jewish quarters in East Jerusalem.
In addition the Israelis started to buy houses in the Palestine quarters and in the Muslim
area in the old part of the city.
“Jews can live anywhere in an American city, in a Dutch city. Why should they be
prevented from buying a house in a Muslim quarter here?“
The problems of Jerusalem can only be solved if Jews and Palestinians agree on a
peace process. This process, however, will be long, difficult and highly complex.
The Palestinians have great difficulties working in Israel, because very often the borders are closed after terrorist attacks by the Hamas, or other extreme Palestinian
groups.
“There is a solution for Jerusalem if people come to reason and (start) to think about
an open city recognising the two societies, the two cultures, the two attitudes, the two
peoples.“
“If we can make it, Jerusalem could be the warming sun of the Middle East. But if we are
not going to make it, if we are going to neglect the national rights of the Palestinians,
or those of the Israelis, then Jerusalem will be like a black hole in space.“
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Arbeitsblatt 2: Statements
Teddy Kolleck, Former Mayor of Jerusalem
Now, it was our capital for 3000 years. David the King started the capital 3000 years
ago and since then nobody ever made it the capital. And the Muslims were here for
1500 years or something of the kind ... 1400 years. Now, I think this could lead by
necessity to a division of the city, two police forces, two courts of justice, a custom line.
I think it will be a disaster for the city. And we shall not agree to it.
Kamal Abdul Fattah, Palestinian Geographer
If you accept the idea of having a Palestine state – and we insist on having a Palestine
state , you know – we need a capital. And the only capital that could be, from a geographical point of view for what would be a Palestine state in the West Bank, would be
Jerusalem.
Rabbi Newman
This place is important for the Jewish people worldwide, because it is the Western Wall.
The Western Wall faces the sides of the West of the temple. Once the temple was destroyed, all that remained was the Western Wall.
Sheikh Hussein
Jerusalem is a holy place for Muslims. For hundreds of years Jerusalem was the first
Kiblah, that means we turned towards that city when we prayed, because Jerusalem
was the first holy city. Now the Muslims turn to Mecca to pray. Jerusalem is the 3rd holy
place, after Mecca and Medina. All three are regarded by the Muslims as the holiest
cities of pilgrimage.
Marcel Dubois, Priest
Jerusalem is the centre and birthplace of our religion. For the Jews it's the city of
David, and for me it's the city where Jesus died and then rose from the dead, where we
can find the origins of our religion. In the Church of the Holy Sepulchre I am standing at
the very roots of what we believe in.
Kamal Abdul Fattah, Palestinian Geographer
We are thrown out of the town. And in addition to that the Israelis began to put, you
know, their first settlements or their first quarters, Jewish quarters to the North of the
town, on the French Hill what is called Arde-Samar in Arabic. And after that they began
to encircle Jerusalem from the North, the East and the South with Israeli quarters, with
Jewish quarters. And these quarters that have been, you know, expanding in the last
27 years are now encircling Jerusalem.
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Ira Sharkansky, Poltical Scientist
Right now we are sitting in a part of Jerusalem which the Jews call the neighbourhood
of the French Hill, which the Arabs probably refer to as occupied territory. It is over the
Green Line of the boundary of 1967. But there are something like 130 000 Jews living
over the Green Line. And I can't imagine a Jewish government giving up the area, which
these new areas are situated on.
I would hate to move personally and I have many neighbours who would get much more
excited than I would about the prospect of having to move.
Teddy Kolleck, Former Mayor of Jerusalem
Mister Olmert has a clear, very convincing argument which I do not accept. His argument is: “Jews can live anywhere in an American city, in a Dutch city. Why should they
be prevented from buying a house in a Muslim quarter here?“ This is a very nice statement and sounds very liberal. But it is a provocative statement, because no Arab is
settling in a Jewish quarter and no Jew or Arab are settling in a Christian quarter. So
why shouldn't the tradition of a separate quarter of Muslims being kept, as it was,
intact?
Mahdi Abdul Hadi, Palestinian Academy for International Affairs
There is a solution for Jerusalem if people come to reason and (start) to think about an
open city recognising the two societies, the two cultures, the two attitudes, the two
peoples. They can share functional arrangements in the city. But they can not share
sovereignty. It has to be split. It has to be divided between Arab-Palestinian sovereignty
and Israeli sovereignty.
Ira Sharkansky, Political Scientist
As a political scientist I must say, that the basis of our claim is that we are here. And
that we have had a majority, a Jewish majority of the Jerusalem population since the
middle of the 19th century. And now we are 72% of the population and the government
is a strong government. And the government has taken the maintenance of a Jewish
claim of Jerusalem to be a central pillar of its policy.
Marcel Dubois, Priest
The beauty, the paradox and the tragedy of Jerusalem can be quickly summarised:
one city, two nations, three religions. The city could be a wonderful centre of Faith.
It is a symbol of peace and a symbol of contradiction...and sadly, when viewing history,
a tragic contradiction.
Faisal Housseini, Palestinian Leader
If we can make it, Jerusalem could be the warming sun of the Middle East. But if we are
not going to make it, if we are going to neglect the national rights of the Palestinians,
or those of the Israelis, then Jerusalem will be like a black hole in space, which will
eventually swallow all the fruits of the peace process.
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Bearbeitete Fassung und Herausgabe
FWU Institut für Film und Bild, 2002
Bearbeitung
Karin Beier
Produktion
Educational Broadcasting Corporation Teleac
Cambridge Studios
CNDP
Buch und Regie
Joop van Reede
Begleitkarte
Dimo M. Rischke, Essen
Volker Friedrich, Haltern
Bildnachweis
IFA Bilderteam, Ottobrunn
Pädagogische Referentin im FWU
Karin Beier
Verleih durch Bildstellen, Medienzentren
und konfessionelle Medienzentren
Verkauf durch FWU Institut für Film und Bild,
Grünwald
© 2002
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Bavariafilmplatz 3
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Jerusalem - Divided or United?
Die Zukunft des Nahen Ostens wird sich in Jerusalem
entscheiden. In dieser faszinierenden Stadt lassen sich
die vergangenen und die gegenwärtigen Konflikte dieser
Region wie unter der Lupe beobachten. Jerusalem ist ein
wichtiges religiöses Zentrum für Juden, Christen und
Muslime. Hier prallen die verfeindeten Volksgruppen von
Israelis und Palästinensern unmittelbar aufeinander. Der
Film thematisiert die Entwicklung und die Sonderstellung
dieser Stadt und zeigt, wie sie von verschiedenen
Interessen geprägt wird.
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